Navštevovať futbalové zápasy vo svete a spoznávať mentalitu ultras bol môj sen už dlhšiu dobu a keď som dostal ponuku, či nechcem ísť na zápas Borussie Dortmund, tak bola moja odpoveď kladná. Každý domáci zápas BVB je vypredaný a lístky sa dajú zohnať len cez špeciálne stránky (samozrejme ak nemáte niekoho známeho v Dortmunde alebo nekupujete lístok od priekupníkov).

Düsseldorf

Týždeň pred odchodom u mňa zvoní kuriér, že nám priniesol lístky. Trip štvorčlennej posádky z Trnavy sa začal odchodom v piatok 28.9.2012 o druhej hodine rannej. Vyrazili sme a po opustení Slovenska sme boli za necelých dvanásť hodín v hoteli. Z hotela sme videli na štadión, ktorý bol približne tridsať minút peši. Po ubytovaní sme sa rozhodli, že sa tam ideme pozrieť. Štadión s názvom Signal Iduna Park, na ktorom sa hralo finále MS 2006 má kapacitu 80 720 miest. Hneď vedľa je fanshop BVB, a tak naše kroky viedli tam. Pred štadiónom stretáme ešte legendárneho hráča Borussie Alfreda Schmidta. Spravíme si s ním spoločnú fotku a odchádzame.

Večer sme sa rozhodli ísť do 70 kilometrov vzdialeného Düsseldorfu, ktorý hral zápas so Schalke 04. Fortuna pred týmto zápasom ešte neinkasovala gól a to je nováčik v lige. Po ceste tam sme uviazli v zápche a k štadiónu sa dostávame v 10. minúte a bez lístkov. Nakoniec sme si kúpili lístky od priekupníkov pri štadióne za cenu 45 €. Každý sme mali lístok na iné miesto, tak sme sa museli rozdeliť. Na svoje miesto som si sadol v 17. minúte a za dve minúty dalo Schalke svoj už druhý gól. Fanúšikovia z Gelsenkirchenu oslavujú gól a hlasne povzbudzujú svoj tím. Domáci fanúšikovia sa nenechávajú zahanbiť, a keď sa postaví na nohy celý štadión pri spievaní jedného z chorálov, tak mi nabiehajú zimomriavky.

Borussia Dortmund

Na štadióne s názvom Esprit arena, na ktorý sa zmestí 54 600 divákov je skvelá akustika. Z toho dôvodu vynikajú výborne chorále obidvoch fanúšikovských skupín. Prvý polčas ubehol veľmi rýchlo. Hneď na začiatku druhého polčasu znižuje Fortuna gólom Schahina na 1:2. Schalke si vytvára niekoľko čistých šancí, ktoré zneškodní brankár Giefer. Po týchto nevyužitých akciách vyrovnáva Düsseldorf opäť gólom Schahina. Zápas končí s výsledkom 2:2 a nasleduje ďakovačka domácich hráčov, ktorá trvala približne 10 minút za hukotu fanúšikov Fortuny.

Po zápase opúšťame parkovisko s rozlohou menšieho mesta. Keď už sme na ceste, obieha nás asi 30 policajných áut a zastavujú premávku. Pýtame sa policajtov, čo sa deje a tí nám odpovedajú, že fanúšikovia Schalke vyskákali z električky a robia bordel. Po pol hodine nás púšťajú a my ideme smer Dortmund. O pol druhej ráno sme konečne na hoteli a ideme spať po 24 hodinách bez spánku s pocitom, že sme dnes videli 55 000 ľudí ako povzbudzujú svoje tímy a zajtra nás čaká 80 000 masa fanatikov.

Na druhý deň sme pobehali Dortmund, vypili pár pív a odchádzame na štadión. Po ceste stretáme veľa fanúšikov BVB oblečených v žlto-čiernom. Prichádzame cez Strobelalle, kde sa stretávajú fanúšikovia Borussie až k štadiónu. Nasávame atmosféru pred vstupom dovnútra. Prichádzajú aj ultras BVB, ktorý vykrikujú svoje chorále. Vo vnútri sme hodinu a pol pred zápasom, fotíme si štadión a sadáme na svoje miesto, ktoré sú na severnej tribúne hore pod strechou. Do zápasu to ubehne veľmi rýchlo. Pred začiatkom nastupujú hráči na plochu pri hlasnom vymenovaní každého z nich fanúšikmi. Ešte pred výkopom si zaspievame You´ll never walk alone a zápas môže začať. Štadión je veľmi veľký a skalných fanúšikov zo Südtribune nie je tak dobre počuť ako v Düsseldorfe. Ale ak sa pridajú ku kotlu všetci na štadióne, atmosféra je vynikajúca, škoda, že to nie je moc často. Po fanúšikovskej stránke sme mierne sklamaní, ale vidieť ako BVB dalo 5 gólov a zažiť radosť celého štadióna (okrem fanúšikov hostí) je na nezaplatenie.

Autor: Lukáš Grinaj