Nižšie súťaže: Boje o body i protesty za práva skalných

Prinášame výber toho najzaujímavejšieho, čo sa počas prvých dvoch májových víkendov udialo na tribúnach nižších súťaží.

Prvoligové skupiny fanúšikov zaiste zaregistrovali, že v budúcej sezóne sa v najvyššej súťaži vôbec prvý krát predstaví “dedina”: Podbrezová. Historický postup nastal po víťazstve v Šamoríne, kam sa na klubom organizovanom autobuse vybral aj “nový” fanklub: “Zhruba 40 fanúšikov dorazilo do Šamorína po dlhej, no veselej ceste. Zaujali svoje miesto v sektore hostí a po celý zápas vytrvalo povzbudzovali svojich hráčov, ktorí sa im odvďačili výkonom na ihrisku a víťazný rezultát zo zápasu neskôr znamenal salvu radosti – všetci sa išli podeliť na ihrisko či priamo do šatne o radosť spolu s hráčmi” takto popísala výjazd webstránka železiarov. K úrovni atmosféry a prístupu klubu k aktívnym fanúšikom (domácim čí hosťujúcim) “na kolkárni” sme svoj subjektívny názor vyslovili niekoľko krát v minulých súhrnoch, od budúcej sezóny ho teda budú môcť prehodnotiť prvoligové tábory.

Poďme ale ďalej. V neustále prehrávajúcej Petržalke najprv privítali štyroch výjazdníkov z Nového Mesta nad Váhom a vzápätí sa “Engerau fans” blysli výjazdom do Skalice: “Bol naplnený autobus a niekoľko áut, dohromady nas bolo v sektore cca 50 ks, čo sa nám už dosť dlho nepodarilo. Došli sme trocha oneskorene a po chvíli sme odpalili pyro, kvôli ktorému bol cca v 30. minúte zápas na chvíľu prerušený, lebo polku ihriska zahalila dymová clona. Zopár delobuchov sme potom odpalili aj v druhom polčase, čo neprekážalo ani policajtom prítomným v našom sektore. Podarilo sa nám ukoristiť dve skalické vlajky, ktoré sme bez problémov priniesli do nášho sektora. Bohužiaľ nám ich vinou nedorozumenia a zlej koordinácie zobrala SBS predtým, ako by sme sa s nimi stihli odfotiť.” Pri skandovaní “SFZ je banda skurvená” ukázali traja fanúšikovia Petržalky holé rite. Čierno – bieli skalní však netušia, čo bude s ich klubom v budúcnosti…

Zaujímavý zápas sa hral aj v Novom Meste, kde tretie mužstvo súťaže privítalo lídra zo Serede. V boji o miestenku v druhej lige hostí podporil tradične fan-klub. Domácich bolo tiež viac než zvyčajne, keďže ich rady navýšili fanúšikovia (vari) spriatelenej Skalice, ktorá so Sereďou bojuje o špicu tabuľky. Zápas tak mal podľa miestnych médií výbornú atmosféru. Fanúšikovia všetkých troch klubov si potom spravili spoločnú fotku. Pravdepodobne však ani jednému z týchto klubov 2.liga neujde.

V nižšej súťaži sa k protestu organizovanému AFS pridali fanúšikovia Baníka Horná Nitra počas jediného víkendu hneď na troch zápasoch. V domácom zápase s Komárnom “sa prvých dvanásť minút nefandilo vôbec. V dvanástej minúte vyťahujeme protestnú vlajku s veľavravným textom, skandujeme proti zväzu a potom sa už plne venujeme supportu. Sme veľmi sklamaní, že k nám nepricestovali hostia z Komárna, jediná konkurencia v našej lige. Aj keď treba uznať, že ani my sme neboli u nich na jeseň.” Domácich sa na zápase zišlo asi 20 napriek súbežne hranému finále basketbalu Inter – Prievidza. V nedeľu ráno visel protestný transparent na zápase žien s Orlovým a poobede aj na okresnej súťaži v Kľačne, kde nastúpilo hornonitrianske B družstvo. Baníci potom ďalší týždeň absolvovali výjazd do Topoľníkov na jednom aute, kde sa im 10 minút pred koncom domáci vyhrážali vyvedením – za bubnovanie. “Dôvod bol, že im to nerobí dobre.”

Vo východnej skupine tretej najvyššej súťaže sa bojuje pravdepodobne až o 7 miesteniek v budúcoročnej 2.lige a tak vyzerajú aj výsledky družstiev. Našťastie sa sem – tam objavia aj aktívni fanúšikovia. V Poprade na vynovenom štadióne privítali Martin, s ktorým prišla skupina 15 fanatikov aj s pyrom. Domáci klub to zobral pozitívne a fotkami hostí vyzval popradských ultras z hokeja na účasť na zápasoch futbalového Popradu. V Humennom sa fanúšikovia v zmysle svojej (a)politickej orientácie zapojili do globálnej kampane konzumácie tripického ovocia.

Na jar idú chýry o aktivitách na tribúnach v Detve, tentoraz prišlo aj info z ich tábora: “Na výjazde v Málinci sa nás objavilo 30, z toho polovica boli aktívne fandiaci s jednou vlajkou a jednou menšou dymovnicou. Na domáci zápas s Fiľakovom sa nás schádza tiež okolo 30, na tentoraz fandia všetci počas celého zápasu. Okrem našej hlavnej vlajky “DETVA” visia aj dve menšie slovenské zástavy. Kvôli kvalitnej červenej dymovnici rozhodca posúva začiatok zápasu o tri minúty a kvôli vulgárnym a vraj rasistickým pokrikom prerušuje zápas. Po zápase sme ešte odpálili menšie dymovničky a dva zelené ohne.”

Druholigová Rimavská Sobota dala tradičné dve autá na výjazd do Dolnej Ždane. Tam domáci klubu šalamúnsky vyriešil usporiadateľskú službu v sektore domácich – do viest usporiadateľov naobliekal domáci fan klub s bubnom. Aj toto je realita 2.najvyššej slovenskej súťaže…

Asociácia Fanúšikov Slovenska vyzýva všetky tábory aj nižších súťaží k tomu, aby sa k nej pripojili a mohli sa tak aktívne podieľať na záchrane našej scény. Pridať sa je možné prostredníctvom e-mailu futbalafs@gmail.com, alebo priamo cez FB AFS, kde je potrebné poslať svoje kontaktnú údaje a názor, rozhodnutie, alebo výhrady voči aktívnemu protestu organizovanému AFS. Z táborov nižších súťaží v AFS zatiaľ figuruje Tatran Prešov, Rimavská Sobota a Baník Horná Nitra.

Čím viac nás bude, tým  bude náš hlas silnejší!

Chýbajú Ti v prehľade informácie o dianí v Tvojom klube? Sú info o Tvojom klube skreslené, či úplne nesprávne? Tak neleň a posielaj fotky, popis aktivít, alebo odkaz na informačný kanál, z ktorého je možné čerpať (napr. fb stránka) na redakčný majl red_2liga@ultras.sk

Pridaj komentár