Nóri povolili pyro na štadiónoch, u nás dohoda v nedohľadne

Nórska futbalová asociácia ustúpila od zákazu pyrotechniky na štadiónoch po protestoch fanúšikov. Volanie slovenskej ultras komunity však Slovenský futbalový zväz ignoruje a kluby naďalej za takéto správanie divákov pokutuje.

pyro

Ilustračné foto

V Nórsku môžu fanúšikovia používať pyro bez strachu z policajných represií či pokút pre klub od národného zväzu. Ústupok prišiel po aktívnom proteste fanúšikov, ktorí napriek zákazu ďalej pyro odpaľovali, a to dokonca aj na reprezentačnom zápase s Albánskom Nórsky futbalový zväz (NFF) nakoniec od zákazu ustúpil. “Pokiaľ fanúšikovia nahlásia používanie pyrotechniky klubu, bezpečnostným zložkám a požiarnikom, tak ho môžu legálne použiť. Taktiež je nutné dať vopred vedieť koľko pyra a kde bude odpálené,” objasnil pre portál ultras.sk priaznivec nórskeho SK Brann z Bergenu.

Zaujímavé je, že v Nórsku mohli za špecifických podmienok odpaľovať pyro aj predtým, fanúšikovia však museli byť pred tribúnou na ihrisku. “Vyzeralo to o ničom a skoro žiadna zo skupín sa s tým neuspokojila,” dodáva ďalší z priaznivcov SK Brann.

Na Slovensku platí nulová tolerancia voči používaniu pyrotechniky na zápasoch a podľa zákona o organizácii športových podujatí je takéto konanie klasifikované ako priestupok, kde môže byť uložená pokuta do výšky 170 eur. Slovenský futbalový zväz (SFZ) pravidelne trestá kluby a použitie pyrotechniky považuje za hrubé nešportové správanie.

Asociácia fanúšikov Slovenka (AFS) presadzuje zrušenie zákazu a nastolenie podobného stavu ako v Nórsku. “Asociácia od svojho vzniku pri všetkých svojich vystúpeniach a komunikácii či už so SFZ, ÚLK či Políciou jednoznačne prezentuje jediný názor a tým je regulované používanie pyrotechniky podobným spôsobom, ako bolo schválené v Nórsku. Žiaľ postoj SFZ ale aj ostatných menovaných orgánov bol doposiaľ vždy identický: ‘Ide o nariadenia zhora’,” píše v stanovisku AFS.

“Opakovane sme poukazovali na to, že v prípade domnelých zranení ide o mýtus a riziko zranenia pyrotechnikou na zápase je podstatne nižšie ako napr. riziko pádu zo schodov.  Navyše v dôsledku totálneho zákazu pyrotechniky dochádza k jej živelnému a neregulovateľnému používaniu, čo len zvyšuje riziko zranenia,” dodáva organizácia, ktorá zastupuje slovenských fanúšikov.

Pyrotechnika pritom bola v minulosti použitá aj pri zápasoch slovenskej reprezentácie, čo AFS vníma ako “schizofréniu” postoja SFZ.

“V Amerike došlo na základe lobizmu cirkevných kruhov k prohibícii. Trvalo trinásť rokov, kým vláda pochopila, že je to hlúposť. Ľudia alkohol piť neprestali. V dôsledku absolútneho zákazu došlo akurát k úmrtiam kvôli konzumácii rôznych patokov a k zbohatnutiu mafiánov. Veľmi podobná situácia je aj so zákazom pyrotechniky. Každé ligové kolo môžeme vidieť na štadiónoch po celej Európe horieť  tisícky svetlíc, dymovníc a delobuchov, napriek tomu, že sú formálne zakázané.  Človek sa preto len ťažko dokáže ubrániť dojmu, že ide predovšetkým o naplnenie zväzových pokladníc za výber pokút,” dodáva AFS na záver.

Legálna pyroshow fanúšikov SK Brann z nórskeho Bergenu:

Pridaj komentár

komentáre 3

 1. ultrasdk píše:

  bodaj by to bolo sj u nas uz tak….aspon by kvalita supportu rapidne skvalitnela a ktovie ci by to nahodou neprilakalo aj viac ludi na stadion 🙂

 2. CasualBoysPovažan_NM píše:

  Aspom je videt ze sa da dohodnut na normalnych podmienkach a nie aby sa platili nezmyselne pokuty len kvoli tomu lebo kompetentnym sa zda ze maju stale malo!

  • Angel píše:

   Inak som rád že aj u vás v NM je nejaká aktivita v najbližšej dobe sa chcem prísť pozreť na Váš zápas kedže to mam blízko