Poliaci v Škótsku protestovali proti dokumentu BBC

Niekoľko desiatok Poliakov v škótskom hlavnom meste vyšlo do ulíc s transparentami “BBC klame” ako odpoveď na odvysielaný dokument “Stadiums of Hate.”

Britská verejnoprávna televízia BBC minulý týždeň odvysielala v rámci spravodajského programu Panorama dokument o poľských a ukrajinských futbalových chuligánoch pod názvom “Stadiums of Hate (Štadióny nenávisti). Hostiteľské krajiny blížiacich sa Majstrovstiev Európy vo futbale sú v ňom vykreslené ako semeniská rasizmu, anti-semitizmu a násilia.

Proti takémuto obrazu sa postavila poľská komunita v Škótsku. Do ulíc hlavného mesta Edinburgh vyšli s transparentom “BBC lies (BBC klame” a okoloidúcim rozdávali letáky, v ktorých pozývajú britských fanúšikov do ich domovskej vlasti. “Protestujeme proti falošnej prezentácii Poliakov a Ukrajincov stanicou BBC v jej dokumente Stadiums of Hate. Jej dokument je tendenčný a nefér; vyzerá, že bol pripravený s vopred prichystaným scenárom, plným predsudkov a ignorancie. Naše krajiny sú bezpečné, spýtajte sa tisícov Britov, ktorý navštívia Poľsko a Ukrajinu každý rok,” vysvetľujú Poliaci.  Protestujúci dali najavo svoj názor aj pred miestnym sídlom britskej verejnoprávnej televízie.

Marek Soltysiak, vedúci Poľskej komunity v Edinburgu, sa pre médiá vyjadril, že vyjadrenia Sola Campbella boli hrubo zveličené. “Sme zástupcovia našej krajiny v Škótsku a chceme chrániť našu reputáciu. Ak niekto hovorí lži o našej krajine, mali by sme vstať a povedať ‘toto sú klamstvá’,” vysvetlil dôvody zorganizovania protestu Soltysiak.

Foto: Facebook (Radoslaw Arabski)

Pridaj komentár