Sumár 12. kola: Zaujala najmä rivalita v záhorácko-kopaničiarskom derby

S chladným jesenným počasím prišlo aj ochladenie ultras aktivít jednotlivých táborov. Toto kolo nebolo badať na štadiónoch prepracovanejšiu ultras produkciu, pozitívom však bolo, že na takmer všetkých zápasoch boli prítomní hostia.

Spartak Myjava – FK Senica 1:2 (0:0), 26. septembra 2014 (piatok) o 18:30, 1820 divákov

Záhorácko-kopaničiarske derby zaostalo za očakávaniami. Zrejme aj piatkový termín prispel k tomu, že myjavský štadión mal od zaplnenia ďaleko a takisto aj počet Záhorákov zo Senice bol výrazne nižší ako v minulosti. Oba tábory v rámci možností predviedli solídne fandenie. Myjavčania ho na úvod spestrili transparentom “čierno-biela smrť”, čo by mohlo byť považované za počiatok zložitejších ultras aktivít v domácom tábore. Seničania sa tentoraz výraznejším choreom neprezentovali, nechýbali však vlajky, obojručky a papierová “argentína”.
Najviac diskutovaným sa tak stali udalosti po skončení zápasu, kedy sa časť Seničanov vybrala k domácemu sektoru. Tam sa dostala do konfliktu s domácimi. Tí si nenechali nič darovať a niekoľko Seničanov inkasovalo od presily oklep. Rozšírila sa aj fáma, že jeden zo Záhorákov mal vytiahnuť nôž, táto informácia sa však nepotvrdila a Seničania na ňu reagovali aj vo svojom humorne ladenom reporte zo zápasu.

Následne sa ku informáciám, ktoré kolujú internetom, vyjadrili Seničania aj vo vážnom tóne:

Foto: Marián Bazala/ultras.sk

FC ViOn Zlaté Moravce – FC Spartak Trnava 2:1 (1:0), 27. septembra 2014 (sobota) o 17:30, 1768 divákov

Trnavčania išli cez víkend do známeho prostredia Zlatých Moraviec, kde odohrali svoje tohtoročné zápasy Európskej ligy. Naprie nevýrazným výkonom trnavského mužstva prišlo podporiť futbalistov Spartaka približne 200 priaznivcov.

Foto: Štefan Horváth

FK Dukla Banská Bystrica – MFK Košice 0:2 (0:1), 27. septembra 2014 (sobota) o 17:30, 1180 divákov

Ďalší zo zápasov, ktorý nenaplnil svoj potenciál. Napriek mobilizácii oboch táborov bol počet v kotloch menším sklamaním. Hostia pricestovali v počte približne 30 ľudí a na strane domácich sa sformoval cca 50-členný kotol. Na ľudoprázdnom štadióne bolo počuť obe fanúšikovské skupiny, domáci aj napriek prehre svojho tímu fandili počas celého zápasu a vypomohli si aj jednoručkami. Hostia sa zase zabávali cvikmi ala Bruce Lee, po zápase údajne ukorisťujú dva šále Dukly.

Foto: Ivan Golembiovský/ultras.sk

FC DAC 1904 Dunajská Streda – AS Trenčín 3:2 (0:2), 27. september 2014 (sobota), 2654 divákov

Druhá najvyššia návšteva kola bola v Dunajskej, kde privítali lídra tabuľky z Trenčína. Domáci zaplnili tribúnu, o hosťoch však nemáme žiadne informácie. Tí v Trenčíne v deň zápasu protestovali kvôli neschváleniu prenájmu mestských pozemkov pod výstavbu nového štadióna. Pred trenčianskym mestským úradom sa zišla päťdesiatka fanúšikov AS Trenčín, ktorá prestrela transparent Trenčín chce štadión.

Foto: Vojtik Szimona

Protest fanúšikov AS Trenčín:

ŽP Šport Podbrezová – ŠK Slovan Bratislava 1:0 (1:0), 28. septembra 2014 (nedeľa) o 15:30, 2721 divákov

O atmosféru v zápase sa starali najmä domáci priaznivci. Belasí tento zápas na ich šťastie odignorovali a v sektore hostí bolo iba šesť zablúdencov.

MŠK Žilina – MFK Ružomberok 5:1 (2:1), 28. septembra 2014 (nedeľa) o 19:00, 2066 divákov

Do Žiliny vycestovalo baťovských 99 fanúšikov Ružomberka, ktorí vytvorili domácu atmosféru svojmu tímu. Ten sa im odvďačil potupnou prehrou. Pohľad Ružomberka: “Po zverejnení zápasov ligy na ročník 2014/15 je nám jasné, že tohto roku vo výjazdoch v Ružomberku nebude panovať taká aktivita, ako v posledných dvoch rokoch, napriek tomu si dávame za cieľ čo najlepšie sa odprezentovať na dvoch po sebe idúcich a pre nás každý rok kľúčových výjazdoch, a to do Banskej Bystrice a Žiliny.

Do Žiliny sa vydávame nedeľu, kvôli prenosu Digy TV. Po jazde autom, parkujeme priamo pod sektorom, v ktorom väčšina ľudí stojí v bufete. Rýchlo sa snažíme sformovať kotol. Špecialitou posledných zápasov sú inkasované góly v prvých 5. minútach, čo sa potvrdzuje aj v Žiline. Napriek tomu ešte do polčasu vyrovnávame. Druhý polčas inkasujeme jeden za druhým, čo ale na prekvapenie nenecháva v sektore žiadnu stopu, a ešte viac nás to hecuje k fandeniu. „Konkurenciou“ je tradičná skupinka na južnej tribúne s bubnom, ktorá už ukončila svoju činnosť, najviac aktívny sú po piatom góle. Agilnejšia je Západná tribúna, ktorá sa viac krát prebúdza k potlesku, odpovedačkám prípadne skandovaniu.. Na to, aký má Žilina momentálny káder, prejav hry, štadión a zázemie, tak atmosféra je biedna. Preto pozdravujeme pokrikom Žilinských fanatikov, ktorí na štadióne očividne chýbajú. Po debakli 1:5 nasleduje podávanie rúk na plote, kde sa hráči hecujú do dalších kôl, pretože rozdiel medzi mužstvami bol očividný. Neskôr všetkých 99 fanušíkov opúšta sektor a vracia sa domov na Liptov.”

Pridaj komentár

komentáre 4

 1. DALAJLAMA píše:

  skoda tej ziliny .. mam pocit , ze uz sa na staion asi nikdy nedostanu….uz asi pochybujem ze sa este voebc snazia nejak jednat s vedenim … 🙁 RIP FANATYCI

 2. ivo píše:

  Je smutne ba az hanbou, ze v slovenskej ultras scene najviac bije do oci dedinske derby senica-myjava hodne akurat tak niekde do 3. ligy…velka skoda a chyba nechania padnut na hubu tradicne kluby s tradicnymi fanklubmi majucimi pocty aj chorea na aspon akej takej urovni a nahradenia ich pseudoklubmi z dedin ktore nikdy, ale skutocne nikdy sa tradicnym klubom nevyrovnaju. Velka skoda Nitry, Presova atd., ze niesu v lige, tm padom aj ostatne kluby upadaju lebo na senicu, myjavu ci moravce sa nikto nenabudi … chyba poriadne vychodniarske derby ako za starych dobrych cias….nic to, dufam ze raz sa este dozijeme cias obrodenia slovenskeho kluboveho futbalu aj s tradicnymi fanklubmi……..vivat Slovan BA, Spartak TT, DAC DS (aj ked su to madari), FC NR, MSK ZA, Dukla BB, MFK KE, Tatran PO

  • DALAJLAMA píše:

   njn mas pravdu kiez by sa z toho tie kluby dostali a ligu by tvorili krajske mesta + dac 9narodostna rivalita), michalovce (viac vzchodniarskzch derby zapasov) , nejaky znovuzrodenz BA klub inter alebo petryalka ( kvoli mestskemu derby to mal ovzdy naboj ) a ten posledny dajme tomu aj ta senica aspon sa snazia

  • keci píše:

   Hlavne že na zápasy Bystrica-Košice príde 400 ľudí, alebo na zápas Slovan-Žilina neuveritelných 1400. Proste z tých klubov čo si menoval je okrem dvoch jeden tragéd vedľa druhého. Ale je mi smutno fanúšikov týchto klubov. Ťažko ísť na MFK Košice, keď je to klub niekde z Ličartoviec, ktoré majú tisícku obyvateľov. A hrajú v Košiciach iba preto, aby mohli a vlastne aby bol ten nejaký ligový futbal aj v metropole východu a na celom východe sú jediný. Slovan dehonestuje svoje meno už cez desať rokov pravidnými dávkami. Nitra s Prešovom to je iba odvar minulosti. Bystrica sa blíži ku koncu. Spartak sa drží a je asi na najlepšej ceste sa vyrovnať o pár rokov niečomu z minulosti. Žilina žiadnu skvelú minulosť nemala, s 21.000-covou Senicou v SNFL trávili bok po boku dlhé dlhé roky. 25.000-cová Dunajská je špecifický prípad, ale mohla by veru tvoriť aspoň ten náboj v lige a dúfam, že nadlho je tam pokoj a bude sa držať v hre. Kedysi boli v lige Prievidza , Bardejov, Dubnica,Púchov, Humenné,Rimavská Sobota či Senec takže až tak sa toho nezmenilo. Len nezáujem a úroveň . Problém je, že úroveň v zahraničí predbehla tú našu a tri parníky.