Sumár 13. kola: V Senici sa v hľadisku objavili nože

(Aktualizácia 11.10.2014-doplnenie reportu Trenčína) Bulvárny nadpis ako sa patrí, aby prilákal k nelákavému sumáru 13. kola Fortuna ligy. Najviac zaujali, ako sa čakalo, zápasy v Trnave a v Trenčíne. Pod trenčianskym hradom bola aj návšteva kola.

FK Senica – FK Dukla Banská Bystrica 3:2 (1:1), 3. októbra 2014 (piatok), 1385 divákov

Napriek piatkovému termínu sa podarilo domácim sformovať solídny kotol. Plusom bola aj choreografia, ktorá vtipne glosovala posledné derby s Myjavou, po ktorom Kopaničiari obvinili Seničanov, že jeden z nich mal v bitke vytiahnuť nôž. Seničania dali choreom jasný odkaz “Chceme novú krv, Fandite s nami” a niektorí z recesie vytiahli plastové nožíky.  Hostia neboli prítomní.

MFK Košice – MŠK Žilina 1:1 (0:0), 4. októbra 2014 (sobota), 2254 divákov

Košičania sa hecovali na zápas sloganom “Zaplňme štadión”, ale ani to nepomohlo prilákať výraznejšiu návštevu.

MFK Ružomberok – FC Vion Zlaté Moravce 3:0 (0:0), 4. októbra 2014 (sobota), 1312 divákov

Nemáme žiadne foto ani info z tohto zápasu. V prípade, že viete viac pošlite na mail admin@ultras.sk

FC Spartak Trnava – FK DAC 1904 Dunajská Streda 3:1 (1:0), 4. októbra 2014 (sobota), 2469 divákov

Pohľad Trnavákov: “Cestu si k nám našlo asi 160 papričákov. Na začiatku zápasu sme odpálili tri dymovnice v klubových farbách doplnené o viacero vlajok. Support bol v prvom polčase dosť slabý, zapájalo sa maximálne 50 ludí, trochu sa zlepšil po prvom góle. V posledných minútach polčasu sme pozdravili aj našich najoblúbenejších.  V polčasovej prestávke sme si pripomenuli mladého fanúšika, ktorý tragicky zahynul. V druhom polčase sa support dosť zlepšil, pomohol k tomu ďalší strelený gól. Vytiahol sa aj transparent pre hráčov: “Odpustenie za hanebné prehry? Víťazstvo v derby!!!” Po inkasovanom góle sme chlapcov tlačili dopredu a nakoniec zápas zvládli.
Teraz nás čaká repre pauza dva týždne, následne pohárový zápas v Trenčianskych Tepliciach a potom dlhoočakávané derby. Tak si všetci poriadne oddýchnite a pripravte na výjazd do paštekárne.”

Spartak Myjava – ŽP Šport Podbrezová 1:0 (1:0), 4. októbra 2014 (sobota), 1580 divákov

O atmosfére priamo na zápase veľa informácií nemáme, zaujala však pozápasová reakcia majiteľa klubu Petra Halabrina. Klub dal totiž na tento zápas vstupné zadarmo a hráčska kabína sa ku akcii pripojila s tým, že vráti vstupné všetkým priaznivcom, ktorí si už vstupenku zakúpili: ““A teraz niečo z iného súdka, niečo na zamyslenie pre všetkých. Niečo o vrátenom vstupnom na zápas Myjava – Podbrezová. Vedenie klubu prijalo výzvu celého ligového tímu a bolo zvedavé na reakcie fanúšikov. Ja osobne som očakával, že štadión bude plný a že naši diváci ukážu, o čo im ide. Že im nejde o vrátené vstupné, ale že im ide o to, aby povzbudzovali hráčov a užívali si každú minútu ligového futbalu na Myjave. A samozrejme chcú, aby hráči “makali” a nechali na ihrisku všetko. Preto som bol presvedčený, že výška vráteného vstupného bude minimálna. Veď kto by chcel, aby mu hráči “platili” za to, že prišiel na zápas? No ale “fanúšikovia našich chlapcov” si vypýtali od HRÁČOV viac ako 6000,- €!!!!! No poviem Vám úprimne, pre mňa niečo nepochopiteľné a neprijateľné! A to nehovorím o tom, že k stolíku s pokladničkami hráčov prišli aj akcionári klubu, sponzori klubu, zamestnanci klubu, držitelia VIP vstupov, ale dokonca aj rodinní príslušníci hráčov!!!! A keď si už niekto prišiel zobrať tých 5,-€, ale pri tom ho stojí zápas podstatne menej (napr. akcionár zaplatil v priemere na zápas 2,50 €, člen TJ v priemere 4,-€), tak by mal mať v sebe toľko hrdosti, že si nezoberie viac ako zaplatil. Ale čo už. Veril som, vidím že naivne, úplne v niečo iné. Veril som, že naša Myjava má naozaj SVOJICH fanúšikov.”

AS Trenčín – ŠK Slovan Bratislava 4:0 (1:0), 5. októbra 2014 (nedeľa), 4500 divákov

Podľa očakávania sa zaujímavý duel odohral v Trenčíne. Aj keď hostia zápas odignorovali a prišli iba v menších počtoch o atmosféru sa staral domáci fanklub. Na štadión prišla na slovenské pomery nadpriemerná návšteva 4500 divákov. Domáci kotol sa prezentoval niekoľkými choreami a pyrom.

Pohľad Trenčína:

V nedeľu večer sme po dlhšom čase mali opäť domáci zápas, tento sa niesol s podtitulom “zápas jesene” s úradujúcim majstrom Slovanom BA. Zodpovedala tomu aj návšteva kola 4300 divákov, z toho nás aktívnych fans cca 120 (podporiť prišlo pár ks aj z Bohemky a Dúbravky). Tento súboj bol pre nás špecifický najmä tým, že sa opäť začalo fandiť, keďže posledné tri domáce zápasy sme fandiť odmietali po konflikte s SBS a ich neprimeranom zákroku na niektorých fans po zápase s Trnavou ešte začiatkom augusta. Našu podporu sme prezentovali len na ihriskách súperov (hlavne výjazd do BB bol prinajmenšom zaujímavý).

Ešte pred zápasom sme na plot vyvesili transparent “Takto fandí SFZ, polícia, vedenie, SBS”, ktorý visel počas celého prvého polčasu za nášho úplného mlčania a sedenia väčšiny prítomných. Situácia sa plánovane zmenila od druhého polčasu, kedy sme transparent na plote upravili do podoby “Takto fandí Légia Laugaricio”, čo je názov novovzniknutého občianskeho združenia, resp. oficiálneho fanklubu. Chceli sme, aby bol badateľný rozdiel medzi polčasmi a hlavne medzi (ne)fandením, čo sa nám podarilo. Od 50.min sme spustili hlasný support, ktorý však nepochopiteľne striedali aj slabšie chvíle. Do fandenia sme sa snažili zapájať prekrikovačkami aj hlavnú tribúnu, čo sa vydarilo niekedy viac, inokedy menej.

Hostí bolo v sektore cca 25-30, vyvesili jednu vlajku + zástavu Argentíny, občas nejaký pokrik. Škoda, že kvôli okolnostiam ich neprišlo viac, atmosféra by mala určite väčšie grády. Cca v 65.min sme odprezentovali choreo s vyobrazením spojených klubových znakov oboch aktérov ako vyjadrenie nespokojnosti s početnými odchodmi hráčov práve ku nášmu konkurentovi. Ako sami určite pochopili, lepší plat a vidina zápasov EL im ešte nezaručuje vylepšenie svojho renomé, skôr naopak.. Následne sme vytiahli mávacie vlajky aj obojručky a odpálili kvalitnú pyroshow, vďaka ktorej sa zápas na pár minút prerušil. Po tejto paráde sme ešte odprezentovali nápis “Odváž grass a zober trávu, spravíte zas hrubú čiaru” cielený ako paródiu na známy slogan belasých, ako aj preškrtnutý symbol červenej totality namaľovaný belasou farbou (bolo nám ľúto ju len tak vyliať ).

Čiernou škvrnou na tomto inak skvelom večeri nebol nikto iný, ako PZSR, keď neprimeraným spôsobom odobrali fotoaparáty našim dvom fans pri pokojnom opúšťaní štadiónu a následne títo boli predvedení na stanicu za dožadovanie svojho práva. Vzhľadom na tento incident teda nedisponujeme žiadnymi fotkami, demencia v plnej paráde, detaily nemá zmysel opisovať – Vivat policajný štát…