Sumár 6. kola: Čierny víkend slovenskej ultras scény

To, čo sa dialo na slovenskej fanúšikovskej scéne tento víkend nemalo za posledné roky obdoby. Žilinčanov nechali vycestovať do Trnavy, aby ich rovno na stanici otočili naspäť a v druhej lige si urobila manévre premotivovaná SBS a polícia. Všetko to zakončil v nedeľu incident, kedy mali údajní fanúšikovia Slovana vhodiť petardu do sektora Ružomberčanov a tá zranila niekoľko osôb. Mediálna hystéria mohla začať, priestor na schválenie noviel zákonov je vytvorený…

FK DAC 1904 Dunajská Streda – FK Dukla Banská Bystrica 1:1 (0:1), 17. august 2013 (sobota) o 17:00, 1277 divákov

Na tomto zápase chýbali aktívni fanúšikovia a atmosféra na štadióne bola mĺkva. Domácich odrádza hra mužstva, čo dali najavo transparentom na hlavnej tribúne. Tam rozmiestnili papierové makety divákov, čo doplnili nápisom „Ezeknek játszhattok így!”, v preklade “Pre týchto môžete hrať takto.” Zároveň ukázali červenú kartu mestskému zastupiteľstvu v Dunajskej Strede, ktoré sa sporí s vedením DACu o peniaze a podporu miestneho futbalu. Hostia na zápas nepricestovali.

Foto: Tibor Somogy/ujszo.com

FC Nitra – FC ViOn Zlaté Moravce 2:3 (0:1), 17. august 2013 (sobota) o 19:30, 1865 divákov

 Sektor hostí bol prázdny, priaznivci Zlatých Moraviec boli roztratení po štadióne. Zo strany domácich sme dostali info: “Na zápase menší kotol z NR, pred koncom zápasu sa presúva dvadsiatka Nitry k striedačkám a pod VIP, kde vyjadrujú nespokojnosť s klubom, samozrejme za asistencie známej SBS.”

FC Spartak Trnava – MŠK Žilina 1:0 (0:0), 17. augusta 2013 (sobota) o 17:00, 3055 divákov

Na tento zápas sa vybrala aj štyridsiatka Žilinských fanatikov, ktorých však zadržala polícia na trnavskej vlakovej stanici a poslala späť domov. Na Facebook stránke Ultras Žilina sa objavil nasledovný report: “Cesta prebiehala pokojne, v reštauračnom vozni sa všetci bavili, zábavu nekazila ani 30-tka policajtov, ktorí išli s nami už zo Žiliny.

Po príchode do TT si nás polícia vyzdvihuje a v prvom momente všetko vyzerá normálne, no hneď ako vyjdeme zo stanice, zavedú nás na jedno miesto, kde nás na slnku držia a nechcú nikde pustiť, dokonca ani na WC.

Pravdepodobne nejaký veliteľ nám oznámil, že kluby sa dohodli, že nás nepustia na štadión a požiadali políciu, aby k tomu vydala nejaký príkaz. Bolo nám oznámené, že nás posadia na najbližší vlak, ktorý išiel za pár minút, tak sa teda čakalo. Ako sa blížil odchod vlaku, napätie sa stupňovalo, pomohli k tomu najmä páni v uniformách, ktorí už dopredu vedeli, ako bude cesta späť prebiehať. Vety ako „však počkajte, ešte uvidíte tú cestu“ to iba potvrdzujú.

Do vlaku naskakuje s nami aj cca 20 kukláčov, ktorí hneď od začiatku využívajú každú jednu príležitosť na to, aby si mohli udrieť. Dokonca sa postavili do chodby a nedovolili nám ani pohyb v rámci vagóna, zaujímavé boli aj výzvy typu „sadni si do toho kupéčka“, keď sa v ňom nachádzalo už 10 ľudí (kapacita je 6 osôb).

Potom po pár pokrikoch smerovaných na políciu rupli pár jedincom nervy, čoho výsledkom bola poriadna masáž, ktorá vyústila až do takých situácii, ako napríklad kopanie do hlavy bezbranného chudáka na zemi, bitie žien alebo v jednom prípade pri násilnom zatváraní dverí skoro jednému chlapcovi odsekli prsty na ruke. V Novom Meste nad Váhom vznikajú ešte konflikty kvôli zadržaným, bez ktorých nechceme odísť, ale aj tam nakoniec vyhráva polícia a okrem zadržaných naskakujeme všetci do vlaku a odchádzame, teraz už s trenčianskymi štátnymi policajtmi, ktorí vystriedali kukláčov.

Jeden druhého tajne informujeme, že v Trenčíne vyskakujeme z vlaku, po príchode do TN nás nezastaví ani pár policajtov strážiacich dvere, ktorí nakoniec pred masou tlačiacich sa tiel rezignujú a púšťajú nás. V dobrej nálade sa všetci vyberáme na štadión, kde vznikajú komické situácie, ako napríklad vyplašení policajti, ktorí nás usmerňovali do sektoru hostí, nakoľko si mysleli, že sme Myjavčania. Niektorí teda idú na hlavnú tribúnu a niektorí k sektoru hostí, kde je našim cieľom dostať sa dnu, vyvesiť vlajku, čosi zahučať a odísť. Nakoniec sa dnu dostáva len pár ľudí, ktorí vyvesia vlajku a po prvom polčase sa odchádza domov.

Veľké vďaka patrí šéfovi fanklubu Myjavy za to, že dal súhlas k tomu, aby sme sa dostali do sektoru a zároveň všetkým Myjavčanom za to, ako presviedčali security, nech nás pustia.

Po prvom polčase sa všetci vyberáme domov, po ceste spievame chorály, v ktorých ospevujeme naše milované vedenie a políciu, bavíme sa na pohľadoch policajtov, ktorí už nevedeli, čo majú robiť, len nervózne žmolili obušky. Na stanici ešte dáme v reštaurácii pivo, prichádza vlak a my ideme domov.

Toľko k sobotňajšiemu výjazdu, je veľmi zaujímavé, ako kluby bojujú o svojich fanúšikov, ako sa už dopredu dohodnú, že všetkých z tohto vlaku treba otočiť späť domov. Je to veľmi pozoruhodné najmä teraz, v časoch kedy divákov na slovenských štadiónov vidno stále menej a menej.”

Foto: Lukáš Grinaj/ultras.sk a FB Ultras Žilina

FK Senica – MFK Košice 1:0 (1:0), 17. augusta 2013 (sobota) o 17:00, 2349 divákov

“Na ďalší domáci zápas sa Senici darí sformovať kotol zhruba o počte 65 ľudí, čo je solídny počet. Fandenie je na výbornej úrovni, doplnené znova o veľký počet jednoručiek. Futbal nestojí za nič, jediné, na čo sa dá pozerať na senickom štadióne, je vynikajúci výkon domáceho fanklubu Železnej Únie 1921,” opísali zápas domáci. Hostia boli prítomní v počte osem kusov, podporení o fanúšikov Sparty Praha.

Foto: Marián Bazala/ultras.sk a senican.sk

AS Trenčín – Spartak Myjava 2:3 (1:0), 17. augusta 2013 (sobota) o 17:30, 3315 divákov

Do Trenčína zavítalo 146 Myjavčanov. Tí pohostili aj prechádzajúcich Žilinčanov, ktorí sa nedostali na zápas v Trnave. Myjavčanov podporili aj kamaráti z Petržalky.

Video z fandenia Myjavčanov:

ŠK Slovan Bratislava – MFK Ružomberok 3:2 (2:0), 18. augusta 2013 (nedeľa) o 19:00, 4133 divákov

Tak ako belasí avizovali, zápas sa na tribúnach opäť niesol v znamení “protestu” fanklubu voči hráčom a poukázania na to, ako Slovan vnímajú jeho priaznivci a ako by ho mali vnímať hráči. “Zápas proti Ružomberku (3:2) sa niesol opäť v duchu poukázania na to, že Slovan je pojem, ktorý už vyše 90 rokov píše históriu. Históriu, ktorú krvopotne budovali legendy v belasom drese. Žiaľ, dnešní hráči sa týmto legendám nepribližujú svojim herným a najmä mimofutbalovým prejavom. Práve na to sme poukázali obrovskými transparentami oslavujúcimi legendárne mená v Slovane a nápisom: “Od roku 1919 sa v Slovane rodili legendy a ľudia ich milovali – už chápete za aký tím hráte?” Transparenty vzbudili zaslúžený ohlas na štadióne, ľudia na tribúne vstali. Následne hlasným potleskom vyjadrili súhlas s našimi aktivitami a vzdali holt belasým legendám,” opísali svoj postoj zástupcovia fanklubu Belasá šlachta.

Ružomberčania združení pod fanklubom Concordia 1906 vycestovali na horúcu pôdu Slovana v počte 40 osôb. Práve oni sa stali terčom útoku, keď niekto vhodil medzi nich petardu a tá spôsobila niekoľkým fanúšikom Ružomberka poranenia. Písať tu o podrobnostiach je asi zbytočné, v médiách sa to prepieralo dosť. Každopádne útok odsúdila väčšina ultras komunity, oficiálne Belasá šlachta, Concordia 1906, fanklub Spartaka Myjava a taktiež Asociácia fanúšikov Slovenska (AFS).

Foto: Belasá šlachta

II. liga: MFK Zemplín Michalovce – 1.FC Tatran Prešov 2:0 (2:0), 18. augusta 2013 (nedeľa) o 19:30, 4052 divákov

Pohľad Prešova: “V nedeľu 18. augusta je na programe II. futbalovej ligy derby medzi Tatranom Prešov a Michalovcami. Ultras Tatran sa v dvoch skupinách zberajú a vyrážajú smer Zemplín. Všetko má v podstate plynulý priebeh, až po moment, kedy vchádzame do Strážskeho. Tam nás čaká prekvapenie v podobe niekoľko desiatok kukláčov a ďalších niekoľko desiatok príslušníkov PZ SR so štátnymi poznávacími značkami Sobraniec, Michaloviec a Košíc – aké nečakané, že? Obzvlášť nás ale prekvapili motorové vozidlá so značkami SO, ktoré asi nie náhodou pripomínali vozidlá pohraničnej stáže a ich súčasťou boli ozbrojení ľudia so zbraňami (domnievame sa, že nabitými), za ktoré by sa akiste nehanbila ani americká armáda. Každý jeden náš člen následne musí vystúpiť z autobusu, predložiť preukaz totožnosti, podrobiť sa osobnej – dosť dôkladnej prehliadke. Medzi tým boli prehľadávané autobusy kvôli pyrotechnike… Po prehliadkach sa za policajného sprievodu hodného premiestňovania väzňov z väznice Alcatraz do Guantanáma, presúvame do Michaloviec – rýchlosťou 30 km/h!!! Zrejme preto, že zápas už začal. Na štadión prichádzame cca v 35. minúte zápasu a na naše veľké prekvapenie je v sektore hostí celý a nepoškodený obsah prvého autobusu.
Zápas sa niesol v celkom solídnej atmosfére, ba dokonca by sme mohli tvrdiť, že druhá liga si niečo také nepamätá… Z prešovského sektoru sa valí jedno pyro za druhým, skanduje sa na oboch stranách a štadión je naplnený takmer do posledného miesta. Vyskytujú sa u nás drobné potýčky, či už s bezpečnostnou službou alebo domácimi tiežAGROfanúšikmi, ale fandí sa v dobrom tempe aj napriek nepriaznivého stavu pre Tatran.
Najväčší a aj tak trošku očakávaný zlom prichádza v 88. minúte zápasu, kedy sme sa rozhodli našich hráčov vyburcovať vyskočením na (smiešne labilný) plot. SBS služba to vyriešila slzotvorným plynom, aby na nás vzapätí hneď z boku nabehli korytnačky a začali psychopaticky mlátiť hlava-nehlava všetko navôkol a to podotýkam vrátane žien! Výsledkom bolo okamžité vyhostenie zo sektoru a natlačenie do autobusov, to všetko samozrejme sa sprievodu „masáže“, veľa krvi, veľa škôd na zdraví, či už v podobe respiračných problémov alebo tržných rán na hlavách a modrín od obuškov.
Policajný sprievod máme krásne až po Prešov, takže sa všetci „cítime bezpečne“. Na záver dodávame len to, že sa tešíme na domáci zápas s Michalovcami a posielame odkaz, že policajná brutalita ešte stále nie je na ústupe a rozmáha sa už aj na druhú ligu! V druhom rade posielame odkaz do Michaloviec – keď bezpečnostné zložky vyvedú zo štadióna fanúšika, tak sa bežne stáva, že aj ten najväčší rival sa postaví na jeho stranu lebo práve týchto skalných fanúšikov každý klub a ultras proti modernému futbalu potrebuje. My sme to na zápase názorne ukázali, aby sa v zapätí celý štadión zabával na útokoch na nás. Gratulujeme, čudáci – máte sa ešte čo učiť!

Pohľad Košíc: Vyše 50 Košičanov sa rôznymi dopravnými prostriedkami vydáva podporiť domáci tábor na zápas Michalovce – Prešov. Policajné manévre v celom meste, prítomnosť obľúbených pánov v civile a SBS nám dobre známa z výjazdov do Prešova dávajú tušiť, že to nebude obyčajný druholigový zápas. Špeciálne kvôli tomuto duelu bol do sektorov domácich i hostí osadený vysoký mobilný plot. Michalovce sa v úvode prezentujú choreografiou proti SFZ, v druhom polčase pridávajú aj žlto-modré balóny. Počas zápasu prichádza atak od SBS a končí sa vyvedením troch fanúšikov zo štadióna a niekoľkými zraneniami, domáci však takisto rozdajú pár slušných rán. Medzitým je SBS rozmiestnená už aj v prešovskom sektore a je jasné, že hostí čaká podobný scenár. Dianie v ich sektore je však od nás slabo viditeľné a ťažko rozlíšiť, či zasahuje len SBS, alebo aj polícia, keďže ich výzor je takmer totožný. Štadión tlieska, no my iniciujeme protipolicajné pokriky. Pri pokojnom odchode z areálu štadióna je ešte psovodmi bezdôvodne napadnutá pätnástka Košičanov.

Zásah SBS a polície voči prešovským fanúšikom:

Zásah SBS v domácom sektore:

Pridaj komentár

komentárov 22

  • Perunova_sekera píše:

   tribuny su vase? 😀 😀 to je dobry vtip.. ANTI-ANTIFA

  • slon píše:

   lepší je keď fašisti akéhokoľvek druhu pičujú na policajný štát, asi len preto že mu nevládnu oni 🙂 ANTI-ANTI-ANTIFA

 1. knapp píše:

  Ešte na doplnenie podotýkam, že v 3. lige v Púchove sa po zápase bez akejkoľvek provokácie vrhla SBSka (ktora tesne predtým vyzliekla vesty) na fanúšikov Petržalky. Domáci ultras sa zrejme báli, tak poslali tých vymetencov.

 2. melon píše:

  Môj názor je taký že vhodenie toho delobucho nemá na svedomí žiaden slovanista ale niekto koho poveril “Náš feši Kaliňák” a následne média ktoré fungujú velmi dobre ako propaganda to samozrejme zveličia. Začne sa hovoriť o koncepcii ako sa bojuje proti imaginárnemu násiliu na štadionoch (keby aspoň niake bolo) a Smer ktorý má stále klesajúci referencie sa vytiahne ako sa na slovensku bojuje proťi “diváckemu násiliu” takže v konečnom dôsledku je nová Koncepcia boja proti diváckemu násiliu volebný ťah komunistov zo smeru.

 3. anonymNR píše:

  Ja by som sa nad všetkym trošku zamyslel…Schvalovanie zakona na tribunach…víkend plný zvláštnosti ( atak na ružomberčanov, ktorích snad nikto nikdy nebil) a uz ne vonkoncom slovan, michalovce,trnava…imaginárni chuligani interu…kmotrik chce odstupit (kvoli tomuto ? ! ) miklos splieta teroristov…? jednoznačne odvracanie pozornosti, zrejme sa chystá dalšie obrovske rozkradanie štátu pripadne potichu schvalanie neakeho devastačneho zakona…vzdy to tak bolo. Nastroje propagandy boli účiné vždy

  • DD píše:

   Tak ci ich nikto nikdy nechcel byt neviem- pamatam ze aj vy v NR pred par rokmi ste ich bit chceli-
   tiez bolo potom aj nejake vyjadrenie RK klubu v mediach. Vravis ze duplom Slovanisti- pred 2 tyzdnami bol na profutbale rozhovor s nejakym RK ultrasakom
   a staci si precitat komentare pod tym clankom- ako tam mnohy slovanisti pisali vyroky ze ved oni ich schladia
   a bude po concordii- ze nech len pridu. Obdobne k uvodniku na zapas na BS tiez ich chceli vitat ”chlebom a solou”.
   Podla popisu udalosti v tom moze byt aj cast spiknutia- viem si predstavit ze bolo nariadene SBS ze ak by sa ku niecomu schylovalo
   tak nech to moc neriesia – ze nejaky incident by sa v sucastnej dobe aj hodil (aj RK pisu ze zrazu sa SBS pobrali prec- obdopbne Slovanisti- ze SBS
   na to pozeral a ked so pytali preco nic nerobl odpovedal-to je tvrde jadro idu sa pobit a podobne…).
   Ale ze aj samotni utocnici boli komparzisti to neverim-boli komentare k clankom kde nejaky umierneny slovanisti spominali ze par z nich boli pre neho
   zname tvare z videnia z Pasienkov. Uvidime ake bude konecne rozuzlenie.

  • fanda píše:

   podľa mňa to bola akcia nejakých mladých kokotkov ktorí veľa pozerajú videá na youtube a nevedia čo so sebou a ako zaujať… aj keď v našom štáte by som sa nečudoval ani tomu keby to bolo pripravené celé zo strany fízlov… 🙂 každopádne s ultras mentalitou to nemá absolútne nič spoločné a utrpí tým celá naša scéna (médiá, zákony, prísnejšie prehliadky…)

 4. DD píše:

  Skoda- po rokoch asi najpozitivnejsi uvod ligy, zapasy goly- zlepsene navstevy – konecne pozitivne v nasej lige
  a zda sa ze je potom uz po siestom kole.
  Duplom to plati o slovane- 4000 divakov (ak ten pocet neni nedhodeny) na zapas s RK o tom by sa belasym este minulu sezone ani neprisnilo-
  neuveritelna demencia si takto znicit vlastnu euforiu- teraz budu par zapasov bez divakov a potom zasa 1500… nepochopim ako moze byt niekto taky jeb…

  Zda sa ze pycha predchadza pad aj v tomto pripade- kym Ruzombercania boli ti ktorym vestili belasi skory koniec- nakoniec to moze byt na dlhu dobu koniec prave pre
  kotol na Pasienkoch… Bodaj by to nezasiahlo celu ligu, ale ako vnimam zazory z okolia- dopad moze byt celosvlovensky- nielen kvoli zakonu
  ale znechutenie z toho incidentu prekrocil Bratislavu a RK- a nasa konecne sa vzmahajuca liga dostala opat ranu pod pas…

  • Igor píše:

   Ja neviem, nechcem byť nejaký konšpirátor ale čo keď to bola akcia Acabov? Zaujímavé, že na štadiónoch musia byť kamery a nikto nič nevie. Nech mi nikto nehovorí, že zo záznamu sa nedá poznať útočník.

  • DD píše:

   Clovek nikdy nevie- ale uz len s predchadzajucich mesiacov a vyjadreni Slovanistov aj na tejto stranke , si viem predstavit ze par dementov sa naslo co si povedali ze potrestaju concordiu. (pozri komentare belasych (a nielen ich) na adresu RK na tejto stranke. Ku tomu nebolo to prvy krat- par rokov dozadu (2008) ked sme hrali v so Slovanom derby este na tehelnom poli tak tiez tam drbli cosi co rozmetalo vedro ked to tam hodil poziarnik- par sekund a poziarnik pride o roku, takisto nedavno ked hral Slovan u nas v TT tiez tam cosi take drbli- nastasite sa nikomu nic nestalo. Ked sa nasiel dement tam, myslim ze do zapasu s RK asi nezmudrel.
   Okrem toho ked citam rozne diskusie ku tomu-tak utocnici mali byt nejaky 20 rocny soplaci- ktory chceli byt ultraskejsi nez ultras…. cital som ze potom prebehla bitka kde stari slovanisti zblili mladych- nuz ak by nevedeli kto to spravil asi by nebolo koho bit, a teda by sa tam ziadna mela nestrhla. (ak je teda sprava o tejto bitke pravdiva) Ja to vidim ze islo o individualnu akciu mladasov z belaseho tabora za co dostali potom od starych cez hubu. Asi by sa im ani neprisnilo ake halo z toho bude a myslim ze maju teraz dobre bobky-lebo ked niekoho chytia- je teoreticky mozne ze im pripisu teroristicky utok- a kosican za trhavinu pred macdonaldom kde nikoho nezranil dostal tusim 20 rokov. ..

 5. Golem píše:

  Senica-Kosice, v sektoru 1 VSS, 7 Sparta.

 6. dusan píše:

  zilincanov bolo zhruba 60

 7. fanda píše:

  admin: som zvedavý koľko bodov započítaš Žilinčanom do ultras ligy =D =D =D či im zarátaš aj cestu z TT do TN =D =D =D (trošku na odľahčenie témy, keďže to bol taký čierny víkend pre našu ultras scénu) 😉

 8. Perunova_sekera píše:

  Deti, starci, zelený v krvi budú na zemi. (jebat ruzomberok)

  • bača z horniakov píše:

   pan zeleny…poprosim neurazat rk ..fandime vsetci svojmu klubu ..tento server je o tom ..a je velmi dobry..ak mas traumu z nizsich cisel tvojho klubu , bud taky laskavy a prihlas sa na azet , tam spriaznenu dusu najdes …..cest praci..cmuk

 9. anonymNR píše:

  na zapase NR-ZM menši kotol z NR, pred koncom zapasu sa presuva 20ka NR k striedačkam a pod VIP kde vyjadruju nespokojnost s klubom, samozrejme za asistencie znamej sbs…

 10. 1277 píše:

  DAC 1277 divákov ??
  max 6-700 …

 11. Marian píše:

  Chalani potrebujem sa dostať zo Žiliny na zápas Senica – Žilina 30.8.2013 o 18 hod Ponúkam príspevok na benzín a dodám aj 2 listky na zápas. Nájdem nejaký odvoz???