Nižšie súťaže: Dunajská Streda sa vracia do Corgoň ligy

Ultras.sk prináša pohľad na dianie v nižších futbalových súťažiach. Pozreli sme sa na aktivity fanúšikov Rimavskej Soboty, Dunajskej Stredy, Komárna, Martina a Sliača. V prípade, že máte info a foto z ďalších miest, zasielajte materiály na mail admin@ultras.sk.

I. liga

Rimavská Sobota koncom apríla hostila o postup bojujúcu Dunajskú Stredu. Domáci kotol sa zišiel v počte cca 30-40 hláv. Hostí pricestovalo 20 a ich prítomnosť bola zárukou vzájomných provokácií oboch táborov. “Prvé konflikty vznikajú hneď potom, ako hostia zazreli tričko s nápisom Slovan positive a tak začala celkom hlučná prekrikovačka. Medzitým sme vykvačili transparent s nápisom “LEGENDY ODCHÁDZAJÚ NAKONIEC” ako rozlúčku so Zoltánom Szapárym, najlepším sobotským futbalistom v dejinách tohto mesta. Po minúte ticha nasledovali opäť len provokácie zo strany DACu, na to sme si zaspievali slovenskú hymnu a Maďarov išlo roztrhať od nervov. Chrobáka do hláv nám nasadila “naša polícia”, či už štátna alebo mestská, ktorej absolútne nevadilo hanobenie slovenského národa, samé nadávky na nás Slovákov na našu krajinu. Problém nevznikol ani potom, ako sa strkali s policajtmi. Proste neustály cirkus nafetovaných kokotov, ktorí už nevedeli, čo so sebou,” popísali zápas Rimavskosobotčania.

Fanúšikovia Rimavskej Soboty boli prítomní aj na zápase v Podbrezovej, kde ich vycestovalo 20. Podľa ich reportu nemali na štadióne konkurenciu v podobe domáceho fanklubu a tak sa venovali iba celozápasovému fandeniu. “Avšak tým najväčším šokom (teraz sa držte) bola absencia podbrezovských WHITE, IRON, ROMA a neviem čo ešte všetko BOYS resp.chlapcov s vlajkou KILLING ZONE. To,že neprišli na jeseň k nám, nás sklamalo. No po tomto, že neboli ani doma, sme sa cítili byť nahnevaní, smutní, ba dokonca aj podvedení. Nikto nechápal, prečo?! Či to bol strach, zakázané vychádzky, facebook, fet či nebodaj kšefty s cigáňmi?” pýtajú sa na svojich stránkach Gemer Rascals.

Aj keď v menších počtoch ako bývalo zvykom, ale aktívny je aj tábor Dunajskej Stredy. Svojich futbalistov podporil nielen v Rimavskej Sobote, ale aj v šali. Na domácich zápasoch sa prezentuje okrem vyvesených vlajok aj menším pyrom. Vzhľadom k bodovému náskoku je už teraz isté, že v novom ročníku sa DAC predstaví v najvyššej futbalovej súťaži.

Zdroj foto: dac1904.sk

Majstrovstvá regiónu Západ

Úvodný zápas odohrali v polovici apríla po dvoch odložených zápasoch Komárňanci proti Jaslovským Bohuniciam. V kotli sa ich zišlo zhruba 20. Na zápas si pripravili transparent a na margo súpera aj protichemické a protiatómové oblečenie. “Prvý polčas trošku slabši z pohľadu fandenia, druhý polčas bol už oveľa lepší. Skúšali sme aj nové chorále, v 60. minúte po prvom našom góle sme spustili aj pyroshow s fialovými a bielymi dymovnicami,” zhodnotil zápas jeden z členov komárňanskej skupiny Gruppo Porcaccioni.

Komárňanci chceli podporiť aj svojich kamáratov z Levíc v zápase proti Petržalke. Na výjazd však nakoniec kvôli potrebe lístkov na meno a zvýšenej aktivite polície nevycestovali. “Ako je známe, s Levičanmi máme priateľské vzťahy, a tak ako sme im pomáhali v domácom zápase v septembri, tak aj teraz sme sa chystali s nimi na výjazd. Žiaľ ako je známe, avizovaný výjazd sa nekonal a milovaná polícia zase urobila všetko, aby fanúšikom prešla chuť zápas navštíviť. Veľmi smutné, že moc sa takto snaží zabiť ultras život a ako je vidieť, nie len v Corgoň lige, ale aj v nižších súťažiach. Dovtedy budeme trpieť? V okolitých štátoch, v Maďarsku, v Poľsku atd. sa už fanúšikovské skupiny niekoľkokrát spojili a protestovali spolu. Na prvý pohľad to znie nereálne, ale nebolo by to možné aj u nás, aby sme sa na chvíľku spojili bez ohľadu ktorému klubu fandíme, akú národnosť máme a ukázali, že nie sme ovce? Napríklad Komárno tiež reálne bojuje o postup do 3. ligy a ak sa to podarí, tak to isté potom zažijeme aj my, čo teraz Levičania? Nemôžeme navštíviť zápas nášho milovaného klubu a zafandiť, bez toho, aby nás policajti prenasledovali a buzerovali? Ozaj sú fanúšikovia najväčsím problémom a nie nezamestnanosť, cigánska kriminalita a diktatúra nazývaná Európska únia?” pýtajú sa jeden z Komárňancov.

Gruppo Porcaccioni sa zúčastnilo aj zápasu v Gabčíkove (28. apríl), kde vycestovali štyria ľudia. Dôležitý zápas bol so Skalicou 1. mája, keďže Komárno bolo na 2. mieste a hostia na 3. mieste. V kotli sa zišlo približne 15 ľudí, napriek dobrému fandeniu Komárno prehralo 3:0. Následne 4. mája privítali lídra zo Súroviec. “Náš počet v kotli bol cez 20 ľudí, na začiatku zápasu menšia choreografia (fialové balóny). Fandenie asi najlepšie počas sezóny, naučili sme sa nové chorále, ale naši chlapci zase vybuchli, keď už po polčase fasovali 0-3. Hneď po začiatku 2. polčasu sa nám podarilo znižiť na 1-3,, vtedy sme odpálili aj dymovnicu a asi 20 minút sme fanaticky hnali našich, ale inkasovali sme rozhodujúci gól na 1-4. Naši to vzdali, aj u nás fandenie trošku upadávalo. Ešte na konci sme odpálili aj ďaľšiu dymovku, ale s veľmi zlým pocitom sme opustili sektor, keďže sme nezvládli dva dôležité zápasy.”

I. trieda – ObFZ Zvolen

Živo je na jar na zápasoch zvolenskej okresnej ligy, konkrétne na domácich zápasoch Sliača. “Deň pred zápasom s Dobrou Nivou sme navštívili aj zápas dorastu, na ktorom bolo odpálených niekoľko bengálov a dymovníc, začo si klub vyslúžil pokutu. Tým pádom prichádzajú nezhody z vedením a viacero zákazov.  Na prvý domáci zápas je pripravených niekoľko nových vlajok a nápis „VITAJTE V MESTE“. Nakoniec je pyrotechnika odpálená mimo tribún,” opísali zápas Sliačania. Stredoslováci sa zorganizovali aj proti Lieskovcu. “Na zápas je pripravený tichý protest. Kvôli nezhodám z vedením klubu boli bojkotované dva výjazdy. Aj napriek tomu je organizovaný pochod mestom, ktorý však začína až po začatí zápasu. Na štadión prichádzame s pyrotechnikou v rukách a usadzujeme sa na hrádzu mimo tribúny. Divadlo na ihrisku, keď je k víťazstvu s pomocou rozhodcu dotlačený o postup bojujúci Lieskovec sledujeme potichu. Nevydržíme to až keď súper dáva víťazný gól v 96. minúte (nadstavené boli dva). Niekoľkí z nás preskakujú na ihrisko a snažia sa to rozhodcom vysvetliť medzi štyrmi očami, čo spôsobuje len ďalšie problémy s vedením,” opisujú búrlivý priebeh Sliačania.

Iné športy

Ultras Martin sú známi skôr z futbalového alebo hokejového pôsobenia, nevyhýbajú sa však ani podpore iných martinských športovcov. “Do Levoče na play off o postup do Extraligy vycestovalo za martinskými hádzanármi 34 Young blood UMT. Za zmienku stojí prerazenie vstupného a jebnutí policajti bez obuškov, hviezd a rozumu. Martin vyhráva a tlupa dementózia po kvalitnom supporte valí preč zo zaostalého východu…” popísal výjazd jeden z Martinčanov. Hádzanárov podporili aj na domácich zápasoch.