Celtic Glasgow zakázal vstup na štadión 128 členom skupiny Green Brigade

Po piatkovom zápase s Motherwellom sa vedenie škótskeho futbalového klubu Celtic Glasgow rozhodlo zakázať vstup na štadión 128 členom ultras skupiny Green Brigade.

celticV ligovom zápase s Motherwellom boli v sektore štadióna, kde sa zhromažďujú fanúšikovia Green Brigade, odpálené svetlice a dymovnice, pričom jedna z dymovníc skončila na hracej ploche. Fanúšikovia navyše poškodili niekoľko sedadiel štadióna. Vedenie Celticu sa kvôli týmto udalostiam rozhodlo pre radikálny krok. Zakázalo vstup na štadión 128 členom skupiny a ďalších 250 fanúšikov zo Sekcie 111 bude premiestnených. Pokiaľ s premiestnením nebudú súhlasiť, klub im vráti peniaze za permanentku.

“Udalosti, aké sa stali počas piatkovej noci, nereprezentujú podporu Celticu ani samotného klubu. Tieto udalosti sú hanbou nášho skvelého futbalového klubu a sú absolútne neobhájiteľné,” píše vo vyhlásení vedenie Celticu Glasgow.

Rázny krok prišiel napriek oficiálnemu ospravedlneniu Green Brigade. “Neschvaľujeme lámanie sedačiek, rovnako ako neschvaľujeme hádzanie pyrotechniky na ihrisko. My ako skupina sme sklamaní z takéhoto neobhájiteľného správania a ľutujeme, že sa to stalo pod našim dohľadom. Aj keď sa takýmto spôsobom nesprávali naši členovia, akceptujeme fakt, že sa tak stalo za našou vlajkou, v sektore označovanom neoficiálne “sektor Green Brigade” a taktiež, že fanúšikovia v tejto oblasti sú spájaní s nami, či sú členovia alebo nie,” reagovala na svojich stránkach skupina Green Brigade.

Zákazy vstupu sú vyústením dlhodobejšieho sporu, kedy sa klub snaží potláčať katolícke náboženské tendencie v publiku. Futbal v Glasgowe mal v minulosti náboženské pozadie, keď katolíci fandili Celticu a naopak protestanti, loajálni britskej kráľovnej  sa zhromažďovali pri konkurenčom Rangers. Práve náboženské pozadie je zdrojom sympatií ku Írskej republikánskej armáde u časti priaznivcov Celticu. Tie sa prejavujú aj spievaním chorálu “Roll of Honour”. Ten velebí členov Írskej republikánskej armády, ktorí v roku 1981 držali hladovku a ich líder Boby Sands na jej následky zomrel.

Škótska polícia spolu s vedením klubu proti nábožensko-politickým tendenciám bojuje.  Green Brigade na túto snahu reagovali choreografiou v novembrovom zápase s AC Milano. V hľadisku sa objavili dva obrázky: spomínaný Boby Sands a William Wallace, škótsky národný hrdina. K tomu bol rozprestrený transparent “Terorista alebo rojko? Záleží koho hlas chcete získať alebo koho tvár chcete zachrániť.” Green Brigade tak upozornili na pretláčanie škótskeho nacionalizmu a potláčanie írskej identity fanúšikov Celticu. A práve politické transparenty boli tŕňom v oku vedenia Celticu, ktoré takéto chovanie označilo za neprijateľné. Po piatkovom zápase pohár trpezlivosti pretiekol a vyústil do radikálneho kroku zákazu vstupu pre 128 fanúšikov.

Pridaj komentár

komentárov 8

 1. zilina hooligans píše:

  ten druhý je určite filip šebo.

 2. telefon píše:

  nie nadarmo aj ten (podla mna) náš najlepsi futbalista vsetkych cias, povedal ze zazil kadejake derby,ale to v glasgowe je urcite to naj…naj… a usmial sa…ci myslel najhorsie,najkrajsie,natvrdsie,najfarebnejsie…ktovie 🙂 ale kedze tam hraval tak asi vedel o com vravi 🙂
  p.s. ok, mozno jeden z dvoch najlepsich futbalistov spolu s tym,co sa nestastne zabil na dovolenke..

 3. Hard1923 píše:

  Ja si myslim ze tam hraju ulohu oba faktory t.j. nacionalisticke, ako aj nabozenske dovody, ako to je aj medzi Srbmi a Chorvatmi (Chorvati-katolici, Srby-pravoslavny). Takze s tebou ciastocne suhlasim aj nesuhlasim.
  P.S.: Co je to za slovne spojenie “oficialny udaj z medii”? 😀 to snad ani nejde dokopy 😀 😀 😀

  • Hurá systém píše:

   Dík za slušný príspevok a debatu. Áno, iste tam hrajú oba faktory úlohu, ale hlavný dôvod, prečo to začlo a prečo sa neznášajú, je ten nacionalistický, ten náboženský sa k tomu len pridružil. Presnejšie Angličania vraždili Írov po stáročia, konflikt nevznikol v 60., 70. rokoch 20. storočia.
   Hej, oficiálny údaj z médií je dosť nešťastný výraz 😀 , keďže tie hnidy píšu bludy, ale tomuto verím, že v Londýne už je menej Angličanov ako makakov, ale tu ide o ten výraz, takže ok. 🙂

   Mimochodom, píše sa Bobby, nie Boby, ale to len taká poznámočka 🙂

  • Hard1923 píše:

   Akoze stym Londynom suhlasim bez debaty. Tiez som cital, ze uz tam existuju premestia a stvrte kde si blondave britky prefarbuju vlasy na cierno a nosia satky, aby minimalizovali moznost utoku, alebo znasilnenia zo strany moslimov…v podstate sa vo svojej krajinr hraju na moslimky, aby mali pokoj…

 4. Hurá systém píše:

  To aj Slováci s Maďarmi majú náboženský spor? Nie, tu to tak médiá nemôžu označiť, lebo oba národy sú viac menej katolíci, ale ide o to isté o nároky na nejaké územie. A tak ako medzi Slovákmi a Maďarmi nejde o nejakú vieru, tak ani medzi Írmi a Angličanmi, opakujem, to je úplne nepodstatné.
  A ten spor Maďari-Slováci, to je len tak obrazne 🙂

 5. Hurá systém píše:

  Práve náboženské pozadie je zdrojom sympatií ku Írskej republikánskej armáde u časti priaznivcov Celticu.

  Dovolôím si nesúhlasiť. V spore medzi Írmi a Angličanmi nejde vôbec o to, že jeden je katolík a druhý protestant, tým len Angličania zakrývajú podstatu problému. Ide tam o stáročný útlak Írov ako národa, krajiny a to, že niekto je katolík, budhista, šintoista, protestant je v tomto spore úplne vedľajšie, je to skôr vec náhody, že ten je to a druhý ono.
  Nezabíjajú sa preto, lebo ten uznáva pápeža a druhý nie, nie je to náboženský spor, reps. sektársky ako to označujú médiá, je to spor agresívnej nenažranej veľmoci Anglicka voči ich kolóniu Írsku.
  Je to národnostný problém, nie náboženský.
  Vy by ste súhlasili s tým, že Slovák a Severný Slovák by boli niečo ako dva národy, žili oddelene, lebo to chce nejaké Poľsko alebo hocikto iný? Takže Angličania, padajte a nechajte Írov a starajte sa o svoje moslimské opice v Anglicku, ktorých je v Londýne už väčšina, presnejšie, originál Angličania sú v Londýne menšina, je to oficiálny údaj z médií.