MŠK Žilina versus Žilinskí Fanatici

Je spor medzi vedením MŠK Žilina a OZ Žilinskí fanatici v rámci slovenských pomerov iba ojedinelým výkrikom? Alebo je to predzvesť toho, akým smerom sa bude uberať politika klubov voči aktívne povzbudzujúcim priaznivcom?

Futbalisti majstrovskej Žiliny sa museli celú jarnú časť zaobísť na vlastnom štadióne bez hlavnej ultras skupiny, ktorá sa organizuje v občianskom združení Žilinskí Fanatici. Dôvodom bolo vypovedanie dohody medzi OZ a vedením klubu ku 1. januáru tohto roka. Podľa vrcholných predstaviteľov MŠK si občianske združenie neplnilo svoje záväzky vyplývajúce z dohody a svojim konaním poškodilo klub. Žilinským fanatikom bolo vytknuté používanie pyrotechniky na domácom zápase s Trnavou resp. výjazdoch v Trnave a Trenčíne. Malo tak dôjsť k poškodeniu klubu, ktorý musel znášať sankcie od SFZ.

Dôsledkom vypovedania dohody je znovuzavedenie klubových kariet. Na severnú tribúnu, kde sa združuje žilinský kotol, sa človek dostane iba s kartou fanúšika, ktorú si musí vopred vybaviť na sekretariáte klubu. Karta fanúšika obsahuje osobné údaje a umožňuje držiteľom získať zvýhodnené vstupné na severnú tribúnu za 2,5 eura (normálna cena je 4 eurá).

Práve karta fanúšika je pre Žilinských Fanatikov jedným z hlavných dôvodov bojkotu. Podľa nich diskriminuje fanúšikov zo severnej tribúny (na iné tribúny karta povinná nie je) a komplikuje prístup k lístkom (nielen) pre mimožilinských priaznivcov. Navyše klub sa rozhodol, že lístky na zápasy vonku bude predávať iba držiteľom kariet a pernamentiek. V stanovisku pre portál ultras.sk MŠK Žilina odmieta, že by klubové karty komplikovali situáciu fanúšikom: “Klubové karty boli zavedené v klube MŠK pred tromi rokmi. Klubová karta nekomplikuje vstup na štadión, práve naopak umožňuje cenovú dostupnosť vstupenky pre každého fanúšika, ktorý je ochotný a schopný si ju vybaviť. Vstup na klubovú kartu na Severnú tribúnu je pre držiteľa karty za 2,50.- eura. Klub vie pri vybavovaní vyjsť v ústrety aj tým, ktorí nemôžu prísť priamo na štadión si ju vybaviť.”

Okrem spomínaných kariet vadí Fanatikom aj nedostatočná komunikácia s klubom. Tvrdia, že majiteľ klubu Jozef Antošík sa s nimi odmieta stretnúť a komunikovať o požiadavkách a potrebách žilinských priaznivcov. Práve majiteľ je podľa nich jediný, kto má reálnu moc ovplyvniť dianie v klube. “Na diskusiu medzi OZ ŽF a klubom sú určení ľudia. Týchto ľudí vedenie OZ ŽF odmietlo,” konštatuje MŠK Žilina v stanovisku.

Pre OZ je súčasný stav návrat k situácii spred dvoch rokov. OZ Žilinskí fanatici vznikli v roku 2010 ako snaha o zlepšenie atmosféry na štadióne pod Dubňom a zjednotenie žilinských ultras. Po organizačnej stránke sa im toto podarilo, prvý krst ohňom nastal po postupe MŠK do skupinovej fázy Ligy majstrov. Kameňom úrazu sa stali ceny vstupeniek na zápasy – najlacnejšie lístky pre držiteľov klub kariet boli za bránami za 50 eur, na tribúny pre držiteľov pernamentiek za 150 a 200 eur. Ostatní sa mohli dostať k lístkom za 300 a 400 eur.

Ako reakciu na to odbojkotovali Fanatici domáce zápasy skupinovej fázy Ligy majstrov (na zápasy von vycestovali). V novembri 2010 došlo k dohode medzi klubom a OZ, predaj lístkov na severný sektor prebralo OZ. To malo podľa dohody zverejňovať klubu aj menný zoznam členov občianskeho združenia.

Čo ďalej?

Po vypovedaní dohody sa obidve strany navzájom obviňujú z nedodržania podmienok. Klub vyčíta OZ porušovanie návštevného poriadku, Fanatici sa bránia, že v súvislosti s tým nebol nikdy zadržaný a identifikovaný ich člen. Naopak vyčíta klubu, že si taktiež neplnilo, napriek upozorneniam, povinnosť o zverejnení zliav pre členov OZ Žilinskí Fanatici.

Momentálna situácia pripomína zákopovú vojnu a Fanatici bojkotujú domáce zápasy. Napriek “štrajkokazom”, ktorí sa združujú okolo druhého občianskeho združenia Žilinskí šošoni, je atmosféra na štadióne pod Dubňom biedna a viac ako povzbudzovanie je počuť výkriky krikľúňov na adresu vlastných hráčov. Pri zápasoch na ihriskách súperov dochádza k ďalším paradoxom. Keďže lístky predáva klub iba pernamentkárom a držiteľom kariet, Žilinskí Fanatici by nemali mať prístup do sektorov hostí. Bezpečnostným manažéri hosťujúcich klubov však nechcú riskovať infiltráciu  žilinských fanúšikov medzi domácich priaznivcov, preto vyčlenili (napr. v prípade Banskej Bystrice a Ružomberka) dva sektory hostí. Jeden pre Žilinských Fanatikov, ktorých vedenie MŠK označuje ako divákov a jeden pre držiteľov kariet a pernamentkárov, za ktorých MŠK preberá zodpovednosť.

V stanovisku pre portál ultras.sk, ktoré poskytol Jozef Jahvodka, koordinátor pre styk s fanúšikmi MŠK Žilina, sa hovorí, že klub má záujem o prítomnosť OZ na štadióne. “Absencia organizovaného fandenia chýba každému klubu a každému fanúšikovi. Organizované fandenie prináša na štadión tu správnu futbalovú atmosféru,” zároveň však dodáva: “Klub má záujem o fanúšika. Dlhodobo sa hľadá cesta ako pritiahnuť čo najviac fanúšikov na štadión. Jediní fanúšikovia, o ktorých klub nemá záujem sú takí, ktorí či už na domácich alebo vonkajších zápasoch nedodržiavajú návštevný poriadok, dopúšťajú sa výtržností, násilností voči členom fanklubov iných mužstiev a podobne.”

So žiadosťou o stanovisko sme oslovili aj Žilinských Fanatikov, bohužiaľ odpovede sme sa nedočkali. Zaujímalo nás najmä, aký bude ich ďalší postup v prípade, že klub zo svojich požiadaviek neustúpi. Čiastočnú odpoveď môže dať ich postup v posledných ligových zápasoch, čiastočnú odpoveď dávajú aj náznaky, ktoré si pochvaľujú prístup iných športových klubov v Žiline, najmä hokejového MsHK.

Je MŠK Žilina prvou lastovičkou a zavedú fanúšikovské karty aj ostatné kluby?

Spor v Žiline môže načrtnúť ďalšie smerovanie politiky majiteľov klubov voči fanúšikom. Naznačuje to aj odpoveď klubu MŠK Žilina na otázku, či si vie predstaviť odstúpenie od požiadavky klub kariet. “Od klubových kariet klub neustúpi z jednoduchého dôvodu, čoskoro budú povinnosťou na každom štadióne, respektíve každý klub už teraz má povinnosť evidovať svojich fanúšikov,” píše sa v stanovisku MŠK Žilina.

Faktom je, že kluby by skutočne mali evidovať svojich fanúšikov, minimálne tých, ktorí cestujú na zápasy von. Takéto nariadenie odsúhlasila Únia ligových klubov zložená zo zástupcov klubov z I. a II. ligy. Asi jediným klubom, ktorý toto nariadenie striktne dodržiava je však práve žilinské MŠK. Podľa týchto pravidiel by mali do sektorov hostí predávať lístky iba kluby svojim fanúšikom, a tie by mali mať k dispozícii menný zoznam osôb nachádzajúcich sa v sektore.

Taktiež má MŠK ako jeden z mála klubov zverejnený podrobný návštevný poriadok, ktorý napríklad zakazuje  skandovanie hesiel, “ktoré odporujú dobrým mravom.”

Otázkou zostáva akým smerom sa teda bude vyvíjať politika jednotlivých klubov. Či sa bude naďalej prižmurovať oko, ako je to napríklad v prípade Spartaka Trnava, alebo kluby zvolia cestu žilinského MŠK a dôsledného uplatňovania prijatých nariadení. Aj za cenu absencie časti priaznivcov, ktorým sa to nemusí páčiť.

Autor: admin

 

Pridaj komentár

komentárov 28

 1. PZ píše:

  ANTOŠiK zničí kulisu v Žiline a ako bolo napísané radšej pôjdem podporiť hokej a vidím ako sa chalani na lade snažia a nás tam chcú ako chodiť na futbal a každú sezónu vybavovať nejakú novú kartu … ak nedáme celkový bojkot “čo asi nikdy nebude” tak nič nedosiahneme a fandiť sa bude chodiť vonku kde budeme mokrý na kopci alebo vedľa štadiónu čo na druhej strane bude mať minimálny význam

 2. maro FCB píše:

  zajimavý poslední odstavec 🙂 … Půjdou kluby cestou mizerné atmosféry , žádných návštěv , špatné nálady v klubu ,ale s tím ,že budou odměnění svazem za to jak jsou poctiví k pravidlům svazu která jsou totalně na nic nebo půjdou cestou spartaku a budou mít nejvyšší návštěvy , stovky fanoušků na každém stadionu , dobrou atmosféru v zápasech ( vice bodů ) atd. ? 🙂

  • Lukáš píše:

   Presne tak. Žilina sa hrá na anglický klub so striktnými pravidlami a zrejme dúfa že zaplní tribúny obyčajnými fanúškami, ale čo môže ponúknuť? Predražené vstupné, nulovú kulisu a slabučkú ligu – k tomu všetkému represie pre každého, kto má o klub aký taký záujem.
   Všetky kluby v lige vidia do očí bijúci kontrast v podobe Trnavy, ale z nepochopiteľných dôvodov si idú stále svoju tvrdohlavú cestu proti Ultras.
   A pohľad na tribúny je na zaplakanie….
   AMF !

 3. kingkong píše:

  od dalsej sezony je klub karta povinna do vsetkych sektorov!!! to nepotrebuje komentar ako moze clovek co chce mat viac fanusikov toto nariadit?

 4. andel127 píše:

  tak idem na to inac.SLOVENSKY FUTBAL A JEHO FUNKCIONARI SU KLENOTOM EUROPSKEHO FUTBALU.LEN TAK DALEJ.TO CHCETE POCUT

 5. karoseria píše:

  a co je na karte fanusika ci klubovej karte ?
  V Polsku maju kartu kibica vsade skoro ak uz nie vsade to neviem presne ale ludia chodia dalej … podobne na vyjazdy musia odovzdavat mena udaje ktore ked vchadzate na sektor hosti vam skontroluju ..
  a nikto neplace…
  Pani policia vie o nas vas vsetko ked chce…
  podla mna uplne zbytocne od Ziliny divadielko nic viac …
  zial si nepomozete bud ustupite alebo nebudetedalej chodit …
  aby ste si nieco vedeli vydobit to by vas muselo byt 3000 a nie 300

  • RIOIL píše:

   Z pohľadu fanatika akéhokoľvek klubu musí byť logicky “karta fanúšika” neprijateľná. Zásadným dôvodom nie sú osobné údaje, ale možnosť znemožnenia vstupu na zápas klubu tvojho srdca zo strany vedenia klubu udeľovaný absolútne svojvoľne. Pretože dnes ti ju môžu zobrať, lebo chceš pyro, zajtra preto, že na zápase nesedíš a napozajtra preto, že si na štadióne nestrovil dostatočne veľa peňazí…
   Za účelom “umožňuje cenovú dostupnosť vstupenky pre každého fanúšika” boli dávno vymyslené permanentky. Ide len o to vyštvať názorovo neposlušných fans.

  • Shepard píše:

   Presne tak. Dnes je nešportové správanie to, že odpálim pyro alebo poviem “sudca je piča”. Zajtra bude nešportové správanie, že poviem “rozhodcovi mrkvu”, napozajtra bude nešportovým správaním to, že sa postavím zo sedačky. Bohužiaľ sa však bojím, že sa podobným reštrikciám fakt nevyhneme v každom klube, keďže vietor fúka z vyšších miest. Sú to výmysly UEFA, ktoré musia národné zväzy akceptovať.

  • fantomas píše:

   s tymy 300 nemas pravdu posledny zapas roku 2010 v ziline 7000 tisic divakov posledny zapas 2012 ani nie 2000 tisic divakov to nepotrebuje viac komentovat
   teraz to je klub karta o 2 roky zase nieco ine ved to je uz chore aby som sa citel na stadione ako vezen kde su tie stare casy ked sa ludia futbalom bavili obetovali sa pre klub zili s nim tento mederny futbal pomaly ale isto zabyja roky tradicii klubyzmus atd AGAINST MODERN FOOTBALL

 6. grolo píše:

  Admin, daj “andel127” ban na ip adresu a sa sem už nedostane 😉 .. všade spamuje.. myslím že veľa ľudí bude somnou súhlasiť..

 7. ultras píše:

  Treba sa spojit proti modernmu futbalu a vsetci sa stretnut na ulici nech je o nas pocut! AMF

  • tojejedno píše:

   to je pekne..nebol by som proti, ale myslis ze sme toho schopny vsetky ultras skupiny??? =) dobre vsetky asi nie ale ze sa stretnu skupiny ktore sa nenavidia? aby to nedopadlo len zle ked sa stretnu. Ale napad to neni zly…len ktovie ci by to pomohlo. Skor by boli radi kebyze prestaneme chodit na stadiony a fandit nasim stylom. Ale za vyskusanie nic nedame !

 8. 1923 píše:

  nerob hanbu značke SPARTAK

 9. andel127 píše:

  INAK TRAPNA STRANKA JAK CELE SLOVENSKO,ALE CO UZ KED NENI NIC LEPSIE

  • ahaaa píše:

   Uz sa schop pre boha musime povedat magiu alebo upc alebo co mas za internet aby ta na mesiac vypli. Pis si to na fejsbuku a nie tu kde si anonym.

  • andel127 píše:

   AHA TY SA VYPNI JA CO NA SRDCY TO NA KLAVESNICI,MOZNO TO NEPOCHOPIS,ALE TAK AKO PISEM SLOVANU CI ZELINE TAK AJ BUDEM PISAT

  • ahaaa píše:

   boze moj ty si tupi 😀 robis hanbu celej trnave.Chcel by som ta vidiet nazivo 😀

  • NSP píše:

   ANDEL123:Drž už hubu anereaguj tu na príspevky!!Taktiež chcem poprosiť Admina aby mazal jeho príspevky prípadne ho blokol a ludí čo tu diskutujú ignorujte ho!! A ANDEL prestan robiť hanbu zančke Spartak!!!

 10. andel127 píše:

  JAKEHO PRIZMUROVANIA VY KOKOTI SA ZOBUDTE CO PISETE ADMIN DO PICE S TEBU VSAAAAAAAK SLOVANU A ZELINE SA NEPRIZMURUJE NO NO ODPOVEDZ!!!!

  • Admin píše:

   Absolútne si nepochopil. Vôbec to nebolo negatívne myslené.

  • andel127 píše:

   ADMIN A CO TYM CLANKOM SLADUJES.AKOZE SPARTAK A INE KLUBY SI MAJU BRAT PRIKLAD A FOTIT SA JAK TRAPNY ZELINARI?DUFAM ZE NIE,LEBO V TT TO NIKDY NEBUDE.VIES SLOVO FANUSIKATT JE VIAC AKO SLOVO MSK FANATIKA

 11. telefon píše:

  tak, a sereme si na vlastných….to je typické pre národ holubičí 🙂 nepochopitelné sa stáva skutočným, aj tych zopár ludi v tejto krajine ktorí chcu obetovať peniaze, volný čas a častokrát aj dolezitejšie veci pre svoj klub, pre zabavu na tribunach a cestou na ňu 🙂 hrá sa otrasná hra, ktorá sa občas podobá tomu čo inde nazývaju futbal klesá zaujem ,ale nevadi ruka ruku myje…toto je velká práčka 🙂

 12. tojejedno píše:

  dobry clanok !!! slovenske stadiony vyzeraju ako vyzeraju…su v dezolatnom stave, nas futbal je hrozny, hra sa antifutbal, nie aby boli radi ze im chodia daky fanusikovia na tie stadiony za predrazene ceny fandit a vytvarat atmosferu….nie oni silou mocou chcu nas vyhnat a nech tam maju len starych dedkov co nadavaju na svojich hracov a su tam len ked sa dari…

 13. ... píše:

  Dik za clanok, je nutne informovat, aj ked na Slovensku malu, ultras komunitu o tom, co sa deje v Ziline. V pripadoch ako tento musia jednoducho ist klubove spory, fans spovest a nenavist bokom. Treba sa spojit a spolocne sa branit proti ludom ako Antosik, ktori svojim chorym myslenim zabijaju tradicie a kulturu fanusikov. Tento clanok samozrejme nekomentuje vsetko, je toho strasne vela, ale toto je samozrejme gro. Vyjadrenie klubu a sasa Jahvodku samozrejme na grc. A na koniec, internetovi bojovnici dajte si pohov. Spojme sa pre futbal, spojme sa pre fanusikov.

 14. za píše:

  Pekný článok. Stanovisko za OZ Žilinskí Fanatici vám pošleme z dôvodu časovej zaneprázdnenosti mailom až v priebehu budúceho týždňa. Týmto by som chcel zároveň poprosiť všetkých internetových bojovníkov zo Žiliny, ktorí tu často “akože” v našom mene vypisujú nezmysly, aby sa do budúcnosti realizovali niekde inde. Vďaka.

 15. olé píše:

  Doplnil by som, že od nasledujúcej sezóny sa plánuje zavedenie klub kariet na celý štadión! Klub sa chystá pošliapať niekoľko desiatok rokov trvajúcu tradíciu severnej tribúny, od novej sezóny sa má sektor hostí presunúť práve na severnú tribúnu a naopak južná tribúna sa má stať domovom pre žilinských ultras.

  AMF!

  • zilincan píše:

   to mas odkial ?? ak to urobia tak mam taky pocit ze v ziline sa par rokov nebude fandit