Nižšie súťaže: “Support je viac ako hra”

Druhá najvyššia celoslovenská súťaž sa uzavrie už tento víkend. Vďaka “nadmieru” atraktívnemu systému – jeden postupujúci, posledný barážista – je pre kluby, divákov či sponzorov vari ešte menej zaujímavá než ostatné nižšie súťaže, v ktorých sa bojuje o viacero postupových miest. Len vďaka ultrafanúšikom a niekoľkým aktívnym fanklubom v nej počas posledných dvoch týždňov úplne mŕtvo nebolo.

Posledný krát sa v súhrne budeme venovať fanúšikom do prvej ligy postupujúcej Podbrezovej. Tá týždeň späť oslavovala oficiálne postup na vlastnom štadióne v súboji s Rimavskou Sobotou. Celopopoludňajší program na štadióne vyvrcholil zápasom s oficiálnou návštevou 1300 divákov. Domáci fanklub predviedol priemerný a monotónny support. Objavil sa aj “druhý” kotol tvorený niekoľkými podnapitými fanúšikmi, ktorí sa týždeň predtým objavili so šálmi Podbrezovej v sektore hostí na zápase Dukly so Slovanom. Tentoraz dresmi podporili aj Manchester United, avšak úroveň fandenia v ich podaní bola tiež nízka. Nuž bolo často počuť hostí, hoc v piatkový termín docestovali len šiesti…
Na stránke železiarov sa objavil rozhovor s “predsedom” domáceho fanklubu, z ktorého vyberáme:

Redaktor: Teraz si v pozícii predsedu nášho fanklubu, čo je dôležitá rola, na tvojich pleciach bude ležať veľká miera zodpovednosti. Ako si predstavuješ ďalšie fungovanie tribún nášho štadióna?
Predseda: Fandíme srdcom a dušou, to je naša podstata. Chceme podporiť hráčov na ihrisku, pretože sa za nás bijú, hrajú za nás, za celé Horehronie. Viem, že k nám do kotla zatiaľ nechodí veľa ľudí, ale aj keď nás je menej, chceme dokázať, že nie sme nejakí sedliaci. Chceme ukázať, že sa vieme baviť futbalom, že za mužstvom stojíme v dobrom aj v zlom.
Redaktor: Celkovo však klíma na slovenských štadiónoch nie je priaznivá. Mizne z nich rodinná, priaznivá atmosféra, ľudia sa boja chodiť na futbal a možno nie práve kvôli úrovni samotného futbalu, ale kvôli tomu, že to tam pôsobí občas nie veľmi vľúdne. Ako to má podľa Teba vyzerať na našom štadióne?
Predseda: Chcem, aby ľudia cítili zimomriavky z toho, ako to na štadióne pulzuje. Máme záujem, aby v našom fanklube boli len slušní ľudia, ktorí svojimi hlasivkami popoženú mužstvo a ostatných divákov, aby sa bavili. Nemáme záujem o žiadnych bitkárov, neslušných ľudí, ľudí takých, ktorí neprídu fandiť, ale len robiť zlobu a tou sa prezentovať. Naopak, chcem, aby na zápasy začali chodiť rodiny s deťmi.”

Michalovčanov na poslednom domácom zápase povzbudzoval približne dvadsaťčlenný kotol. Liptovský Mikuláš privítal v dôležitom zápase o “vyhnutie sa baráži” Dolnú Ždaňu, čo zmobilizovalo domácich, ktorých sa tak zišlo v kotli temer tridsať: “Od prvej minúty sme hnali našich dopredu a do 30. minúty mohlo byť aj 3:0. Šance sme nevyužili a následne prišiel trest v podobe vyrovnávajúceho gólu hostí. Zápas skončil víťazstvom hostí. V prípade výhry sme mali nachystané nejaké pyro, konfety, ale nakoniec sa nič z toho nepoužilo.”
Rimavská Sobota privítala v predposlednom domácom zápase Prešov, ktorých prišla podporiť skupina pätnástich fanúšikov: “Predpoklad na najlepšiu atmosféru v tejto sezóne sa naplnil aj po tom, ako dorazili naši kamaráti z Ultras Martin. A tak sme v kotli okolo 30-35 hláv (9 UMT) a ženieme našich za prvým víťazstvom na domácej pôde v jarnej časti tejto nešťastnej ligy. Atmosféra bola skvelá, chorál išiel za chorálom. Uprostred druhého polčasu sme svojimi výkrikmi do tmy “poďakovali” vedeniu za úspešnú jar, dotiahnutých nových sponzorov, za budovanie mládeže a dobrý futbal, ktorý sa počas domácich zápasov pretavuje do zisku bodov (znova sme prehrali). V 12. minúte sme si po dohode s Prešovčanmi spoločne spomenuli na SFZ. Hostia odpálili čiernu dymovnicu a spoločne pozdravujeme aj pánov zákonodarcov . Počas druhého polčasu prišla odozva a niektorí Prešovčania sú za dymovnicu buzerovaní od polície. Jeden z nich bol vyvedený zo štadióna za nášho piskotu a a pokrikov “nechaj fanúška”.

Na druhý deň na oplátku podporili ôsmi ultrafanúšikovia z Rimavskej Soboty Martin v Dolnom Kubíne. Aký bol pohľad Martinčanov na tento futbalový víkend? “Obidve akcie vyšli nad očakávanie. V sobotu sa okrem dobrého výjazdu s poriadnou dávkou demencie podaril aj úlovok našej omladine a vlajka Prešova už má nových majiteľov. V nedeľu sme podporili náš Martin bojujúci o postup do vyššej súťaže. V sektore sa nás schádza cca 50. Prezentujeme sa dobrým supportom, pyrotechnikou, vlajkami, transparentom „No Martin no party“ a na znak spolupatričnosti vyvesujeme v sektore srbskú vlajku na podporu slovanských národov bojujúcich so záplavami.”

Nedobré správy idú z Petržalky: “Do Piesťan vycestovalo 5 najvernejších, support ale nebol žiadny. Vzhľadom k slabým výsledkom a neistej budúcnosti, ako aj pokročilému štádiu sezóny sa nám kotol pomaly rozpadá. Bohužiaľ sa zdá, že vynikajúci výjazd do Skalice bol našou labuťou piesňou”. V rovnakej súťaži vládne pozitívna nálada v Skalici, ktorá mieri do 2.ligy a na zrekonštruovanom štadióne sa stretáva okolo 600 divákov. Pôsobí tu menší fanklub, ktorý cestuje aj na ihriská súperov ako naposledy do Serede. V kombinácii s hokejovým fanúšikovským zázemím je možné, že zápasy na “ďalekom Západe” budú mať tie správne grády. Fanúšikovia Serede nechýbali na ďalšom jarnom výjazde v poradí, tentoraz na bratislavskom Rapide.

Baníci z Hornej Nitry majú za sebou dva domáce zápasy, na ktorých sformovali menšie kotle: “Na tribúne sa stretávame v počtoch asi dvadsať kusov. Bavíme sa slušným supportom. Fandíme aj keď sa chlapcom nedarí podľa predstáv. V dvanástej minúte dávame tradičný pokrik proti SFZ. To sa nepáči delegátovi a sme upozorňovaní, aby sme neboli vulgárni. Nech ide do divadla, keď mu to vadí. Vybojujeme z dvoch zápasov len dva body a sen o postupe sa nám začína vzďaľovať. Za chlapcami budeme stáť vždy a všade. Veď support je viac ako hra.”

Chýbajú Ti v prehľade informácie o dianí v Tvojom klube? Sú info o Tvojom klube skreslené, či úplne nesprávne? Tak neleň a posielaj fotky, popis aktivít, alebo odkaz na informačný kanál, z ktorého je možné čerpať (napr. fb stránka) na redakčný majl red_2liga@ultras.sk

Pridaj komentár

komentárov 5

 1. ultras69 píše:

  ten rozhovor z podbrezovej mi pripomina akoby ho robili za komunizmu 😀

 2. Ultras96 píše:

  Koniec Engerau fans?No nieco mame spolocne predsa a to existencne problemy klubov.

 3. fanda píše:

  by ma zaujímalo prečo sú teraz v Michalovciach také nízke návštevy… veď tam chodilo na fotbal aj 2000 ľudí a teraz tak v priemere 500… niekto kompetentný čo by sa k tomu vyjadril?? 🙂 ďakujem

 4. sotákkdemášsyna píše:

  špinavci sbskári z Podbrezovskej fabriky tešte sa aj s tým bradatým golfistom…bude veselo

 5. tomAs píše:

  okrem martina radikalna bieda 🙁