Plytký sprievodca basketbalovým fanúšikovským dianím

Na stránke ultras.sk pravidelne pokrývame diania na tribúnach slovenských futbalových štadiónov, sem-tam dianie na hokejových zápasoch a teraz sme sa v rýchlosti pozreli na zaujímavé zápasy ženskej a mužskej basketbalovej Extraligy. 

Čo sa týka basketbalu tak jeden z najslávnejších a najsledovanejších zápasov je hornonitrianske derby Prievidza-Handlová. V marci tohto roka sa odohralo jubilejný 100. vzájomný zápas medzi týmito rivalmi. “Mestá sú od seba vzdialené len 18 km a k obom sa viažu mnohé tradície. Vo futbale kopú tieto mestá už dva roky za jeden tým, ale v basketbale je to úplne o niečom inom. To čo sa stalo vo futbale by bolo na basketbale neprípustné! Prievidzská hala bola takmer vypredaná a na začiatok stretnutia si domáci tábor pripravil obrovskú argentínu. Nevraživosť medzi oboma tábormi tomuto jubilejnému derby mierne chýbala, pretože handlovskí fanúšikovia nepricestovali.  Dôvodom bolo zrejme to, že sa ich tým nachádzal na poslednej priečke v tabuľke. Sú to zrejme len fanúšikovia úspechu!” popísal priebeh stretnutia, v ktorom vyhrala Prievidza 92:79, jeden z fanúšikov prievidzského mužského basketbalu.

Celková bilancia vzájomných zápasov je 62:38 v prospech Prievidze. Derby zápasy sprevádzali často rôzne kuriózne situácie. “Osemdesiate derby Handlová–Prievidza pôvodne naplánované na 1. decembra 2007 sa neodohralo pre nahlásenú bombu v priestoroch handlovskej haly (prievidzskými fanúšikmi nazývanej šopa alebo maštaľ). V 84. derby hranom 17. januára 2009 sa začiatok posunul o polhodinu pre výpadok elektriny v prievidzskej hale. Mnohokrát zápasy sprevádzali roztržky medzi fanúšikmi, hlavne po skončení stretnutia, kedy fanúšikovia jedného alebo druhého tábora nevedeli zniesť prehru svojho týmu,” popisuje históriu prievidzský fanúšik.

Žije to aj na ženskom basketbale. Historickými úspechmi sa môže hrdiť ružomberský basketbal, kde sa v poslednom období často objavujú aj fanúšikovia skupiny Concordia 1906. Tá v rámci svojich “sobotných svetov” chodí po skončení futbalových zápasov podporiť aj basketbal.

Fotogaléria zo zápasu Ružomberok – Šamorín 30. marec (zdroj: Branislav Račko):

Aktívny je aj tábor Spišskej Novej Vsi so svojim fanklubom Šaľene gebule. V počte 45 ľudí vycestovali ešte v marci na zápas ženskej basketbalovej Extraligy do Piešťan. “Počas cesty sme si natočili Harlem Shake a zabávali sa, a tak nam cesta ubudla ako voda. Cez prestávku miestni sbsKARI nepochopili východniarsku mentalitu, keď zakročili pri kamarátskej výmene názorov, čím nechceli pustiť do haly asi 10 ľudi. Pán hrdina sbsKAR vyrukoval s agresivnym navrhom 1 vs. 1. Ešte počas zápasu nás museli strážiť, aby sme náhodou nevbehli na palubovku.. no bežne si budeme poškodzovať klub… trapoši… Výjazd sa celkom vydaril a ďakujeme za podporu. Pozdravujeme redaktora piešťanského denníka, ktorý si mýli pojmy s dojmami, keď napísal o nás toto: Na duel pricestovali aj spišskí “ultras”, ktorých tento názov presne vystihoval. V niektorých momentoch sa správali nevhodne, vstupovali na hraciu plochu a počas prestávky dokonca vyvolali v chodbe menší konflikt. Ochrankári však situáciu vyriešili a druhá časť už prebehla bez problémov,” popísali výjazd Spišiaci na svoje FB stránke.

Foto: pnky.sk, fanúšik SNV

Tradícia podporovať basketbal bola aj v Banskej Bystrici, hlavne v prípade ženského basketbalu a niekdajšieho univerzitného klubu UMB. Slávne časy ženského bystrického basketbalu sú však preč, napriek tomu sa sem-tam objaví kotol aj na tomto športe. Práve do Spišskej Novej Vsi spravili výjazd Banskobystričania na zápas mužskej Extraligy. Medzi hosťami a domácimi to iskrilo počas celého zápasu. Pohľad Banskobystričanov na tento zápas sme priniesli tu.

Pridaj komentár

1 komentár

  1. rk3 píše:

    ruzomberski verni samozrejme nebudu chybat v dobrom pocte ani na finale v basketbale v sobotu! podme ruza!