Sociálni pracovníci sa chcú zamerať na futbalových fanúšikov
Mimovládna organizácia Mládež ulice chce na Slovensku spustiť projekt sociálnych pracovníkov, ktorí by mali pracovať s futbalovými fanúšikmi do 21 rokov.
Občianske združenie sa inšpirovalo nemeckým príkladom 1. FC Union Berlín, kde pracovníci OZ absolvovali odbornú stáž. “Úlohou tímu terénnych pracovníkov (streetworkerov) je monitoring situácie na scéne, analýza spôsobov trávenia voľného času fanúšikov, priama účasť na živote komunity ultras a hooligans, aktivizácia životného spôsobu a motiváciu k zmene, poskytovanie podporných a poradenských sociálnych služieb. Obvykle v priestoroch štadiónu majú vyhradené priestory, kde sa môžu mladí stretávať počas celého týždňa a využiť ponuku zmysluplných voľnočasových aktivít,” píše sa v tlačovej správe občianskeho združenia Mládež ulice.
“Na Slovensku je myšlienka toho, že by mohlo niečo podobné fungovať v súčasnosti aj u nás možno nepredstaviteľná. To čo inde funguje už niekoľko desiatok rokov sa teraz len stáva predmetom diskusii. Uvedomuje si, že ide o krok do neznáma. Napriek tomu s tímom veríme, že je zodpovednosťou sociálnej práce vstupovať do oblastí, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu života tak jednotlivcov, ako i celej spoločnosti. Uvedomujeme si, že to môže byť dlhá cesta,” dodal predseda OZ Peter Kulifaj.
V minulosti bol podobný projekt sociálnej terénnej práce s futbalovými fanúšikmi realizovaný v Českej republike. Za tzv. fanúšikovskými ambasádami, ktoré boli prevádzkované počas EURA 2004 a 2008 a počas MS v Nemecku v roku 2006, stál okrem iných aj Josef Smolík z Masarykovej univerzity, ktorý sa futbalovému chuligánstvu a extrémizmu dlhodobo venuje.
Naserte si aj s celym OZ aj celym uradom.
no a ziskane info potom posunu našej ŠTB 🙂